فرمانداری‌ری از کم‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی در مراسم «مسلمیه» انتقاد کرد

[ad_1]

مهدی مجیدی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این هیات‌ها طی شب‌های گذشته برخلاف دستورالعمل‌ها و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی تجمع کردند.
به گفته وی این تجمع در حالی طی سه‌ شب گذشته در اطراف حرم عبدالعظیم(ع) اتفاق افتاد که فرمانداری ری ممنوعیت عزاداری و تجمع مذهبی را بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرده بود.
وی عنوان کرد: امسال درب‌های حرم به دلیل شیوع ویروس کرونا به روی هیات‌ها بسته بود ولی عده‌ای در خیابان‌های اطراف حرم برای اقامه عزا گرد هم جمع شدند.
وی با اشاره به اینکه تعداد عزاداران در شب اول کم بود، اضافه کرد: هیات‌های عزاداری طی ۲ شب گذشته متاسفانه آنگونه که باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکردند که نتیجه آن شاید افزایش آمار کرونا طی ۲ هفته آینده باشد.
اگرچه تعداد حاضران در این آیین به نسبت سال‌های گذشته کمتر بود اما همین تعداد هم می‌تواند طی دو هفته آینده آمار مبتلایان به کووید ۱۹ را در مناطق مختلف استان تهران افزایش دهد. 
این آیین به صورت محدود در حالی پشت درهای بسته حرم عبدالعظیم(ع) برگزار شد که علاوه بر فرمانداری شهرستان ری، این آستان مقدس هم نسبت به شیوع کرونا در تجمع و عزاداری مسلمیه هشدار داده بود. 
تا جایی که پایگاه اطلاع‌رسانی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نیز اعلام کرده بود که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، امکان حضور هیات‌ها به شکل سال‌های قبل وجود ندارد و برنامه‌های عزاداری «مسلمیه» در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) بدون حضور دسته‌های عزاداری برگزار می‌شود.
برنامه‌های عزاداری مسلمیه طی حدود هشت دهه گذشته از شب شهادت حضرت امام محمدباقر (ع) تا روز شهادت مسلم ابن عقیل و به مدت سه شب بعد از نماز مغرب و عشاء در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار شده است.
زائران سراسر کشور هرساله با شرکت در این مراسم به اولین شهید قیام امام حسین(ع) ابراز عشق و علاقه می‌کنند و در رثای شهیدان کربلا به سینه‌زنی می‌پردازند.
گفته می‌شود عزادارانی که طی شب‌های گذشته در این آیین حضور یافتند از مناطق مختلف از جمله تهران به شهرستان ری سفر کرده بودند.

[ad_2]

Source link