قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی آستان قدس رضوی مرتبط با عاشورا معرفی شد

[ad_1]

به گزارش روز سه شنبه آستان قدس رضوی دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد این آستان گفت: در گنجینه رضوی تعداد ۱۲۳ نسخه خطی با موضوع کربلا و عاشورا با عناوین زیارت، وقایع، مجالس عاشورا و نیز مرثیه و سوگنامه کربلا وجود دارد که برخی از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین آنها برای استفاده محققان و دانش‌پژوهان در این نشست معرفی می‌شود.
مهدی قیصری نیک افزود: نسخه «المزار» شیخ مفید یکی از نسخه‌های بسیار ارزشمند و قدیمی از نظر قدمت و تاریخ کتابت در ایران است.
وی ادامه داد: این اثر به خط نسخ ۱۵ سطری در آخر محرم ۹۵۷ هجری قمری و در ۷۷ برگ کتابت شده است.
دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: «روضه الشهداء» اثر ملاحسین کاشفی، به خط نستعلیق خوش ۱۸ سطری توسط گلشنی کاشانی در ربیع‌الاول ۹۶۷ هجری قمری در ۲۳۶ برگ کتابت شده است.
قیصری همچنین «اللُّهوف علی قتلی الطُّفوف» تألیف رضی‌الدین ابوالقاسم علی بن موسی بن جعفر بن طاووس حلّی را یکی دیگر از نسخه‌های خطی بسیار نفیس موجود در گنجینه رضوی عنوان کرد که به خط نسخ ۲۱ سطری در قرن ۱۱ قمری در ۳۸ برگ کتابت شده است.
سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دارای ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگ سند تاریخی، ۲ میلیون نشریات ادواری، هزاران اثر موزه‌ای، ۶۵ هزار کتاب چاپ سنگی و ۱۰۶ هزار نسخه خطی نفیس و تاریخی است.

[ad_2]

Source link