قیمت جهانی نفت دوباره کاهش یافت 

[ad_1]

به گزارش شبکه سی ان بی‌سی،  پس از آن که اعلام شد ،جلسه فوق العاده اوپک که ابتدا برای دوشنبه تعیین شده بود به تأخیر افتاد ، بازار جهانی بار دیگر کاهش قیمت نفت را تجربه کرد.  

قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا ،روز یکشنبه با کاهش ۲. ۹ درصدی به ۷۲. ۲۵ دلار و نفت بین المللی برنت نیز با کاهش ۷. ۸ درصدی به ۱۵. ۳۱ دلار رسید.  

روند کاهش قیمت‌ها در حالی رخ می‌دهد که قیمت جهانی نفت برنت و وست تگزاس امریکا درهفته گذشته بعد از چراغ سبر نشان دادن عربستان برای نشست اوپک پلاس و کاهش تولید نفت خام با افزایش ۱۰ درصدی همراه شد.  

برگزاری نشست فوق العاده اوپک پلاس امروز دوشنبه در حالی قرار بود برگزار شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته به شبکه سی ان بی‌سی  گفته بود که انتظار می رود ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر سر کاهش تولید روزانه تا ۱۵ میلیون بشکه توافق کنند و او با رهبران هر دو کشور صحبت کرده است.  

اما تنش‌ها بین عربستان سعودی و روسیه روز جمعه شدت گرفت و طبق گفته منابع آگاه ، این نشست “احتمالاً” پنجشنبه برگزار می‌شود.  

قیمت طلای سیاه پس از آن که روسیه و عربستان نتوانستند در قالب آخرین نشست اوپک پلاس (ماه گذشته میلادی) به توافق برسند روند نزولی یافت و طی دهه‌های گذشته در پایین‌ترین سطح ارزشی خود ایستاد.  

روسیه در آخرین نشست اوپک پلاس خواستار تمدید توافق قبلی شد که بدون در نظر گرفتن بحران کرونا تدوین شده بود و در آن تولید نفت به میزان اندکی کاهش می‌یافت، در طرف دیگر عربستان حضور داشت که خواستار کاهش بیشتر تولید با توجه به گسترش ویروس کرونا در جهان و کاهش تقاضا در بازار جهانی شده بود.  

پس از آن که مسکو پیشنهاد عربستان را رد کرد، ریاض هم کم نگذاشت و توافق قبلی را بی‌اثر خواند و لغو کرد.

پس از آن ریاض اعلام کرد که تولید روزانه خود را در بالاترین سطح ممکن افزایش می‌دهد و حتی تخفیف‌های ویژه‌ای برای خریداران آتی خود در نظر می‌گیرد تا درس عبرتی به روسیه داده باشد. این اقدام باعث سقوط قیمت نفت تا بشکه‌ای ۱۰ دلار شد.  

روسیه هم اعلام کرده آن قدر دارد که تا ۱۰ سال دیگر، می‌تواند از پس تاثیر بحران‌های اقتصادی کوچک و بزرگ در جهان بر اقتصاد خود برآید و جای نگرانی نیست با این حال شرکت‌های نفتی این کشور به شدت نگران اوضاع هستند.  
 

[ad_2]

Source link