لوکاشنکو در آستانه پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس

[ad_1]

به گزارش ایرنا، امروز یکشنبه در روز اصلی رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، چندین خیابان مرکزی پایتخت برای تردد خودروها بسته شده بود. 

بیشترین تمرکز نیروهای امنیتی در نزدیکی اقامتگاه الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس و دفتر رئیس جمهوری و سازمان های دولتی در خیابان «پراسپکت نزاویسیمستی» (خیابان اصلی مینسک) بود و تعداد زیادی خودروهای نظامی و نفربرهای زرهی و خودروهای ویژه ضدشورش مستقر شده بودند. 

انتخابات کنونی ریاست جمهوری بلاروس در تاریخ این کشور به دلیل برگزاری اعتراضات خیابانی که هفته های اخیر بویژه در مینسک برگزار شد بی نظیر است که نشانگر نارضایتی از سیاست های الکساندر لوکاشنکو در بین بخش قابل توجهی از مردم و نخبگان این کشور است.

ماموران امنیتی در دو هفته اخیر دست کم 300 نفر از معترضان را دستگیر کرده اند که ویکتور باباریکو و سرگئی تیخانوفسکی دو نامزد ریاست جمهوری ازجمله آنهاست که در بازداشتگاه بسر می برند.

رقیب اصلی لوکاشنکو در این انتخابات خانم سوتلانا تیخانوفسکایا است که پس از دستگیری سرگئی تیخانوفسکی همسر وی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است.

سه نامزد دیگر به نامهای آندره دمیتریف کارشناس سیاسی، آنا کانوپاتسکایا کارفرما و سرگئی چرچن مهندس مکانیک نامزدهای دیگر در انتخابات بلاروس هستند و والری تسپکالو نامزد دیگر مخالفان هم از کشور گریخته است. 

بروز شده در ساعت ۱۶ به وقت تهران

رسانه های بلاروس اعلام کردند که دو خبرنگار شبکه تلویزیونی دوژد روسیه که به مخالفان دولت این کشور تعلق دارد در مینسک بازداشت شدند. 

وزارت امور خارجه بلاروس پیشتر باتوجه به اینکه به شبکه دوژد اجازه پوشش خبری رویدادهای انتخابات بلاروس داده نشده بود از گروه رپرتاژ آن خواسته بود این کشور را ترک کند. 

بروز شده در ساعت ۱۷ به وقت تهران

بر اساس گزارش رسانه های روسی، امروز در بسیاری از مناطق بلاروس، دسترسی به شبکه اینترنتی قطع و علت آن حمله هکری اعلام شده است.

بروز شده در ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران

 رای گیری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس ساعت 20 به وقت محلی و ساعت ۲۱:۳۰ به وقت تهران پایان یافت و لیدیا یرموشین رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس اعلام کرد که باوجود صف ها در مقابل حوزه های انتخاباتی، رای گیری تمدید نشده است.

وی همچنین گفت که در تعدادی از حوزه های رای گیری برگه های رای کم آمد و آنچه که رخ می دهد نشانه آن است که مسئولین برای چنین حضور مردم آماده نشده بودند.

به گفته یرموشین، میزان حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس 79 درصد بود و این در حالی است که در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری در سال 2015، میزان حضور مردم 86/75 اعلام شده بود.

  رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس گفت که میزان حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، در مینسک 62/3 درصد، در استان مینسک 77/9 درصد، استان ماگیلفسک 86 درصد، استان برست 84 درصد، استان بیتفسک 80 درصد، استان گومل 85 درصد و استان گرودننسک 82 درصد بوده است.

بروز شده در ساعت ۲۲ به وقت تهران

سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد انتخابات ریاست جمهوری و ماریا کولسنیکووا از رهبران مخالفان دولت بلاروس اعلام کرده اند که قصد ترک این کشور را ندارند. 

گفتنی است امروز الکساندر لوکاشنکو در جمع خبرنگاران حاضر شده و به رسانه ها هشدار داد مخالفان در صورت تلاش برای بی ثبات کردن کشور، با پاسخ مناسب مواجه خواهند شد.

وی همچنین چنین هشداری در مورد رسانه های خارجی فعال در بلاروس داد تا در پوشش اخبار بلاروس مواظب باشند.

لوکاشنکو همچنین گفت که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، روابط مناسبی با روسیه بنا خواهدکرد.

بروز شده در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران

بر اساس اخبار تایید نشده در بلاروس لوکاشنکو در حالی اکثریت آرا را به خود اختصاص داده است که نزدیکترین رقیب او حتی نتوانسته ۱۰ درصد آرا را از آن خود کند.

[ad_2]

Source link