مدیرکل راه آهن: ۴۶کیلومتر از خط آهن بافق به زرند و کرمان بازسازی می‌شود

[ad_1]

مجید ارجونی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از مشکلات اصلی کرمان، خط قدیمی ریلی بافق – زرند – کرمان است که در سال های مختلف در حال بازسازی است و از سال ۹۰ تاکنون فقط ۷۴ کیلومتر از این خط بازسازی شده است.

وی بابیان اینکه با بازسازی این خط  سرعت قطارها بالا می رود و همچنینایمنی قطارها تضمین میشود، اظهار داشت: با انجام این بازسازی مشکلاتی که مسافرین طی سال های گذشته با قطار داشتند، برطرف خواهد شد.

مدیرکل راه آهن کرمان بیان کرد: در ناحیه کرمان ۷۷۲ کیلومتر خطوط اصلی و فرعی داریم که ۶ درصد سهم خطوط ریلی کشور را شامل می شود و رتبه هشتم را در کل خطوط کشور دارا هستیم.

ارجونی خاطر نشان کرد: به دلیل برنامه ریزی خوبی که در بحث قطارها داشتیم، تمام قطارهایی که از سمت کرمان حرکت کردند، بدون تأخیر بودند و در قطارهایی هم که در حوزه خود راه آهن کرمان بوده، تقدم زمانی داشتیم.

به گفته مدیرکل راه آهن استان کرمان گفت: از سال گذشته تاکنون میزان پنج هزار و ۲۰۸ میلیارد ریال اعتبار صرف توسعه ریلی و تقویت زیرساخت خط آهن این استان شده است .

 ارجونی  با بیان اینکه در سال ۸۷ اداره کل راه آهن استان کرمان مستقل شده است افزود،  در آن زمان ۶۷ هزار تن بار از در این مجموعه بارگیری می شد اما با ۲هزار و ۸۰۰ درصد افزایش میزان بارگیری راه آهن استان کرمان به بیش یک میلیون و ۴۶۸ هزار و ۹۸۳ تن رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین در بخش تخلیه بارنسبت به سال ۸۷، ۲۱۴ درصد رشد داشتیم و در بحث تناژ بارگیری، راه آهن کرمان رتبه هشتم کشوری را داشته و سه درصد جابجایی بار ریلی کشور بر عهده این منطقه است.

مدیرکل  راه آهن استان کرمان اظهار داشت: افزود: در سال ۸۷ تعداد مسافری که توسط خطوط ریلی استان کرمان جابجا می شد حدود ۴۲۸ هزار نفر بود که در سال ۹۷ این آمار به یک میلیون ۱۳ هزار و ۸۴۸ رسیده است .

وی با اشاره به سهم ۳.۶ درصد جابجایی مسافر توسط خطوط ریلی استان کرمان در کشور تصریح کرد: در سال ۹۷ نسبت به سال ۸۷ حدود ۱۳۹ درصد رشد مسافر را شاهد بودیم، اما با شیوع کرونا در اواخر سال قبل ۵۰ درصد از ظرفیت قطارهای مسافربری کاهش یافت.

ارجونی با اشاره به بازسازی خطوط ریلی استان کرمان تاکید کرد:  در سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان سیستم‌های ارتباطی خطوط ریلی استان کرمان اصلاح و بروزرسانی شده و همچنین ۱۴ میلیارد ریال به منظور بهسازی نمازخانه‌های بین راهی اختصاص داده شده است.

اداره کل راه آهن کرمان دارای ۲۹ ایستگاه است و ۷۷۲ کیلومتر از کل خطوط ریلی کشور را تشکیل می دهد.

این اداره کل به صورت ناحیه ای است و خطوط ریلی آن در طی چندین دوره شکل گرفته است.

[ad_2]

Source link