مساجد از مهمترین پایگاه‌های اجتماعی هستند

[ad_1]

به گزارش روز جمعه روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان در دیدار رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان خاطرنشان کرد: با وجود راهبردهای متعددی که مساجد در صدر اسلام داشته‌اند و کاردکردهای فراوان مساجد در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، در حال حاضر تعداد انگشت شماری از آن رویکردها در مساجد فعال است.

وی افزود: مساجد می‌توانند به علت جایگاهی که دارند در زمینه‍های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، نقش آفرینی کنند. ‌

استاندار خراسان جنوبی به فعال شدن گروه‌های اجتماعی در برخی مساجد استان اشاره کرد و گفت: برخی مساجد هم بسترساز فعالیت‌های اقتصادی شده و اشتغالزایی را به همراه داشته‌اند. 

وی تاکید کرد: این تجربه‌های موفق باید به همه مساجد، تسری پیدا کند. 

معتمدیان سپس مساجد را از جمله نخستین کانون‌ها و مراکزی برشمرد که در جریان شیوع کرونا اقدامات درخور توجهی داشته‌اند و افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گندزدایی، ضد عفونی کردن محلات، کمک به مدافعان سلامت و تأمین بسته‌های معیشتی برای اقشار کم‌درآمد و آسیب دیده از کرونا از جمله اقدامات مساجد استان در این ایام بوده است. 

وی با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و آغاز مراسم عزاداری، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پروتکل‌های تعیین شده برای این ایام در مساجد تاکید کرد. 

استاندار خراسان جنوبی متذکر شد: حفظ سلامت مردم از اصلی‌ترین مسایلی است که در همه امور باید مدنظر باشد. 

وی با تاکید بر اشاعه باور مذهب و عقلانیت اظهار داشت: باید در راستای زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا، برای برگزاری مراسم باشکوه و حتی پرشورتر از قبل، از همه ظرفیت‌ها به ویژه فرصت فضای مجازی بهره برد. 

رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۰۰ مسجد در سطح استان داریم، از برنامه‌های این مجموعه برای فعال سازی مساجد گفت. 

حجت الاسلام روح الله نوری افزود: ۲ طرح پایش هیات امنا و جوان سازی هیات امنا از جمله برنامه‌هایی است که از سال ۹۷ در دستور کار مجموعه قرار گرفته است. 

وی کمبود اعتبار و قطع شدن بیمه خدام را از مهمترین مشکلات مساجد استان برشمرد. 

در این دیدار که به مناسبت ۲۱ آگوست (۳۱ مرداد) روز جهانی مسجد انجام شد، استاندار درخصوص اختصاص اعتبار ویژه برای کمک به مساجد استان و همچنین تأمین اقلامی همچون ماسک و مواد ضد عفونی کننده دستورات لازم را صادر کرد.

[ad_2]

Source link