مهندس گریزی و نیروی انسانی ضعیف، ۲ چالش اصلی بخش کشاورزی است 

[ad_1]

مهدی تقی‌پور روز پنجشنبه و در آستانه روز خبرنگار در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: کشاورزان در سه دسته ۲۰ تا ۳۰ سال، ۳۰ تا ۵۰ سال و ۵۰ سال به بالا دسته‌بندی می‌شوند که بیشتر آنها در دسته سوم و ۵۰ سال به بالا قرار دارند.

وی ادامه داد: جوانان ما رغبتی به فعالیت در بخش کشاورزی ندارند و اصلاح هرم نیروی انسانی در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان افزود: اصلاح هرم سنی کشاورزی مستلزم فراهم کردن فضای ورود کارشناسان جدید و باانگیزه به این بخش و افزایش سطح دانش کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات بخش کشاورزی امروز استان و کشور ناشی از این است که کارشناسان کشاورزی فاقد مهارت لازم، کارشناس مهارت دیده را نمی‌پذیرند.

تقی‌پور، شیب نمودار افراد بالای ۵۰ سال در بخش کشاورزی را خیلی تندتر از نمودار نیروی جوان و دیگر فعالان این بخش توصیف کرد.

وی با بیان‌اینکه بیش از ۱۸ سال از تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در کشور می‌گذرد، گفت: نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر کارشناس کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست در کشور توسط نظام مهندسی سازماندهی شده‌اند که سهم استان اصفهان در این زمینه ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر است.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان، یکی از مسائل اساسی این سازمان را اجرا نشدن دقیق قوانین اعلام و  ابراز امیدواری کرد که با همفکری و هم‌افزایی با رسانه‌ها و خبرگزاری ایرنا بتوانیم شرایط جاری را در بخش کشاورزی بهبود بخشیم.

وی اظهار داشت: بر اساس قانون، افزایش بهره‌وری و سیاست‌های کلی اصل ۴۴ اختیارات خوبی به بخش خصوصی بویژه سازمان نظام مهندسی و سازمان نظام دامپزشکی داده شده اما حمایت لازم و تکالیف قانونی که برای دستگاه‌های اجرایی تعیین شده است بخوبی انجام نمی‌شود.

تقی‌پور بیان کرد: امروز با خیل عظیم دانش‌آموختگان بیکار در بخش کشاورزی مواجهیم اما دانشگاه‌ها، همچنان دانشجوی کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی جذب می‌کنند و پس از فراغت از تحصیل بدلیل‌اینکه تنها یکسری اطلاعات تئوریک فراگرفته‌اند و کارآزموده نیستند با مشکل جدی در زمینه اشتغال مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه امسال سند جهش تولید در سازمان نظام مهندسی تدوین شد، دانش گستری و تقویت ورود جریان سرمایه‌های مردمی به بخش کشاورزی را ۲ راهبرد اصلی این سند برشمرد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با بیان اینکه تولیدات کشاورزی با روش‌های سنتی انجام می‌شود، تصریح کرد: دانش کشاورزی امروز ما بصورت سینه به سینه و تجربی از پدران به نسل بعدی منتقل شده و علم و دانش جایگاه چندانی در آن ندارد.

به گفته وی، در بعضی از حوزه‌های بخش کشاورزی از جمله دامپروری به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کردیم اما در حوزه‌های زراعت و تولید محصولات گلخانه‌ای باید بیشتر کار کنیم.

تقی‌پور گفت: از مجموع صددرصد سرمایه‌گذاری در سه بخش اقتصادی، صنعت، خدمات و کشاورزی، بر اساس آمار مرکز پژوهش های مجلس، تنها ۴.۵ درصد در بخش کشاورزی است که شامل سرمایه‌های دولتی و خصوصی می‌شود.

وی ادامه داد: نزدیک به ۲۳ درصد از اشتغال و ۱۴ درصد از تولید ناخالص ملی در بخش کشاورزی محقق می‌شود و در صورتی که یک درصد این سرمایه‌گذاری‌ها را افزایش دهیم بطور قطع در تولید ناخالص ملی، اشتغال و تامین سرمایه و استقلال امنیت غذایی اثر مثبت خواهد گذاشت.

به گفته رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان، این استان سال گذشته رتبه نخست سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای را در کشور به خود اختصاص داد.

تقی‌پور با اشاره به آمار دانش‌آموختگان بخش کشاورزی اضافه کرد: در پنج سال گذشته از هر یک هزار نفر فعال بخش کشاورزی در کشور تنها هشت نفر تحصیلات مرتبط داشتند اما امروز این رقم به ۱۲ نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا، اصفهان با داشتن ۱۲ درصد از مراکز خدمات کشاورزی غیردولتی در کل کشور از رتبه برتر صدور و سازماندهی این مراکز در بین سایر استان‌ها برخوردار است.

این استان ۱۰.۷ میلیون هکتار زمین دارد که  حدود ۵ درصد آن یعنی ۵۴۶ هزار هکتار متعلق به بخش کشاورزی است.

در زمان حاضر از ۵۴۶ هزار هکتار زمین‌های کشاورزی استان فقط حدود ۳۵ درصد آن(معادل ۱۹۷ هزار هکتار) زیر کشت می‌رود.

[ad_2]

Source link