مواد شیمیایی چیست؟

مواد شیمیایی چیست؟

مواد شیمیایی همه مواد را تشکیل می دهند؛ اما همه چیز را تشکیل نمی دهند.

 

ماده شیمیایی هر ماده ای است که از ماده تشکیل شده باشد. بنابراین شامل هر گونه مایع، جامد یا گاز است. ماده شیمیایی هر ماده خالص (یک عنصر) یا هر مخلوطی ( محلول، ترکیب یا گاز) است. مواد شیمیایی می توانند به طور طبیعی یا به روش مصنوعی ایجاد شوند.

ریاکشن مواد شیمیایی

بنابراین فقط پدیده هایی که از ماده ساخته نشده اند شیمیایی نیستند: انرژی یک ماده شیمیایی نیست. نور، گرما و صدا نیز، مواد شیمیایی نیستند. همچنین افکار، رویاها، گرانش یا مغناطیس نیز ماده شیمیایی نیستند.

 

نمونه هایی از مواد شیمیایی طبیعی

مواد شیمیایی طبیعی موجود می توانند جامد، مایع یا گاز باشند که این مورد در زمان خرید مواد شیمیایی بشدت مهم است. جامدات، مایعات یا گازهای طبیعی ممکن است از عناصر جداگانه تشکیل شده یا ممکن است حاوی عناصر زیادی به شکل مولکول باشند.

 

گازها:

اکسیژن و نیتروژن گازهای طبیعی هستند. آنها با هم بیشتر هوای تنفسی ما را تشکیل می دهند. هیدروژن شایع ترین گاز طبیعی موجود در جهان است.

مایعات:

شاید مهمترین مایع طبیعی موجود در جهان آب باشد. آب که از هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است ، متفاوت از سایر مایعات عمل می کند، زیرا در صورت یخ زدن منبسط می شود. این رفتار شیمیایی طبیعی تأثیر عمیقی بر زمین شناسی، جغرافیا و بیولوژی زمین و سایر سیارات داشته است.

جامدات:

هر جسم جامد موجود در جهان طبیعی از مواد شیمیایی تشکیل شده است. الیاف گیاهی، استخوان حیوانات، سنگها و خاک همه از مواد شیمیایی تشکیل شده اند. برخی مواد معدنی مانند مس و روی به طور کامل از یک عنصر ساخته شده اند. گرانیت هم، نمونه ای از سنگ های آذرین است که از عناصر متعدد تشکیل شده است.

نمونه هایی از مواد شیمیایی مصنوعی

احتمالاً بشر قبل از ثبت تاریخ شروع به ترکیب مواد شیمیایی کرده است. حدود 5000 سال پیش، انسانها ترکیب فلزات (مس و قلع) را برای ایجاد یک فلز قوی و چکش خوار به نام برنز آغاز کردند. اختراع برنز یک رویداد مهم بود، زیرا امکان تولید طیف وسیعی از ابزارها، سلاح ها و زره های جدید را فراهم کرد.

 

برنز یک آلیاژ است (ترکیبی از فلزات متعدد و عناصر دیگر)، و آلیاژها به یک جزء اصلی ساخت و ساز و تجارت تبدیل شده اند. طی چند صد سال گذشته، ترکیبات مختلف عناصر منجر به ایجاد فولاد ضد زنگ، آلومینیوم سبک، فویل و سایر محصولات مفید شده است.

 

ترکیبات شیمیایی مصنوعی صنایع غذایی را متحول کرده است. ترکیبی از عناصر باعث شده است که غذا ارزان تر طعم دار شود. مواد شیمیایی همچنین برای ایجاد طیف وسیعی از بافتها در صنایع غذایی استفاده می شود.

 

ترکیبات شیمیایی مصنوعی نیز تأثیر عمیقی بر صنعت داروسازی داشته است. با ترکیب مواد شیمیایی فعال و غیر فعال در قرص ها، محققان و داروسازان می توانند داروهای مورد نیاز برای درمان انواع مختلف اختلالات را تولید نمایند.

 

مواد شیمیایی در زندگی روزمره ما

ما تمایل داریم مواد شیمیایی را افزودنی های نامطلوب و غیر طبیعی به غذا و هوای خود بدانیم. در واقع مواد شیمیایی همه غذاهای ما و همچنین هوایی که تنفس می کنیم را تشکیل می دهند. با این حال، برخی از ترکیبات شیمیایی که به غذاها یا گازهای طبیعی اضافه می شوند، می توانند مشکلات قابل توجهی ایجاد کنند.

 

برای مثال، یک ترکیب شیمیایی به نام مونوسدیم گلوتامات اغلب به غذا اضافه می شود تا طعم آن را بهبود بخشد. با این حال، MSG می تواند باعث سردرد و سایر واکنشهای منفی شود. در حالی که نگهدارنده های شیمیایی امکان نگهداری غذا در قفسه ها بدون خراب شدن را ممکن می سازد، مشخص شده است که برخی از مواد نگهدارنده (به ویژه در صورت استفاده بیش از حد) مانند نیترات دارای ویژگی های سرطان زایی هستند.