نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در گیلان بالاتر از میانگین کشوری است

[ad_1]

زهرا یعقوب نژاد روز سه شنبه در  دیدار  با رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر گیلان  در آستانه هفدهم مرداد ماه روز خبرنگار اظهار داشت:  مشارکت اقتصادی بانوان در روستاها بالا است و اکثر واحدهای بومگردی را بانوان اداره می کنند .

وی با اشاره به ایجاد ۷۴  صندوق‌ اعتبارات خرد زنان روستایی در گیلان افزود : هدفگذاری ما افزایش این تعداد به ۱۰۰ صندوق است.

وی با اشاره به مصوبه دولت تدبیر و امید برای بکارگیری حداقل ۳۰ درصد از بانوان و جوانان  در رده مدیریتی در کشور گفت: حدود ۲۲ درصد از این سهم مدیریتی در حوزه بانوان در استان محقق شده و  با نظر مساعد استاندار گیلان انتظار می رود تا پایان سال  این سهم ۳۰ درصدی  مدیریتی امور بانوان تحقق یابد.

 وی با اشاره به عملکرد خوب گیلان در انتصاب های مدیران میانی زن افزود: در حال حاضر ؛ حدود ۱۳ مدیرکل زن و مدیر ارشد ،  حدود ۱۸ معاون مدیرکل ، چهار معاون فرماندار، چهار بخشدار و حدود ۹۹ مدیر شهرستانی  زن در استان فعالیت می کنند.

 یعقوب نژاد با بیان این که انتصاب ها باید فارغ از جنسیت و بر اساس شایسته سالاری باشد تصریح کرد: بسیاری از بانوان شایستگی های لازم را برای مدیریت دارند اما متاسفانه باورهای سنتی موجب شده بود که به این امر جنسیتی نگریسته شود.

 مدیرکل دفتر  امور بانوان و خانواده استانداری گیلان با تاکید بر این که تغییر باورهای جنسیت زده باید در اولویت باشد افزود: به همین منظور دولت مصوب کرد که بانوان و جوانان سهم دستکم ۳۰ درصدی در مدیریت داشته باشند.

 یعقوب نژاد در بخش دیگری از سخنانش  با بیان اینکه بانوان گیلانی در مشارکت های اجتماعی وضعیت بسیار خوبی دارند ، اظهار داشت: هرجایی که زمینه فراهم شده زنان آمادگی مشارکت دارند .

 وی همچنین مشارکت اجتماعی زنان را در گیلان بالا دانست و  افزود: از بیش از ۲۰۰ تشکل مردم نهاد استان در زمینه های محیط زیست ، خیریه و امور اجتماعی ۵۰ درصد با مدیریتی زنان یا بدنه اصلی تشکیل دهنده زنان هستند.

   یعقوب نژاد در بخش دیگری از سخنانش نیز با تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار گفت: زنان گیلانی در بسیاری از حوزه ها پیشقدم بودند که این سابقه دیرین حضور دختران و بانوان ، این جایگاه تکریم را برای بانوان همچنان داشته است. 

 مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری گیلان خاطر نشان کرد: رسانه ها می توانند با انعکاس اخبار حوزه بانوان و همچنین ظرفیت ها و مطالبات نقش بسزایی در ارتقای جایگاه بانوان و رفع مشکلات آنان داشته باشند.

گیلان دارای دو و نیم میلیون نفر جمعیت است که نیمی از آنان را بانوان تشکیل می دهند.

[ad_2]

Source link