نفایس هنری غدیر در نمایشگاه مجازی موزه آستان قدس رضوی

[ad_1]

معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: این نمایشگاه به مناسبت عید غدیرخم با همکاری مشترک این سازمان، مرکز هنرهای تجسمی حوزۀ هنری و کانون هنر شیعی مهیا شده و به دلیل محدودیت‌های کرونایی به صورت مجازی و در پایگاه اینترنتی موزه آستان قدس برپا شده است.

مهدی قیصری‌نیک افزود: آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است که از مهم‌ترین اشیای معرفی‌شده در این نمایشگاه، سه اثر ارزشمند مربوط به دورۀ صفویه شامل سکه با طرح شهادتین و اسامی ۱۴ معصوم (ع) اثر مشبک فلزی با عنوان “الله جل جلاله، محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله، علی علیه‌السلام، فاطمه سلام‌الله علیها” و کاشی کاخ آق سرای ازبکستان با عنوان “الله جل جلاله، محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله، علی علیه‌السلام” به خط کوفی بنایی می‌باشد که به همت کانون هنر شیعی بازسازی ‌شده است.

وی ادامه داد: کاشی معرق “شهادتین” گنبد مسجد گوهرشاد با خط بنایی گلچین و ساده مربوط به دوره تیموری و اثر مشبک فولادی با عنوان “الله جل جلاله، محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله، علی علیه‌السلام” به خط ثلث که بخشی از یک علم مربوط به دورۀ صفویه است و به همت کانون هنر شیعی بازسازی شده است، از دیگر آثار ارزشمند این نمایشگاه مجازی است.

قیصری‌نیک به آثار مربوط به دوره قاجار اشاره کرد و گفت: اثر ارزشمند حکاکی روی برنج با عنوان “پنج تن علیه‌السلام و دعای نادعلی” و کاشی معرق با کتیبۀ “الله جل جلاله، محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله ، علی علیه‌السلام” به خط کوفی بنایی متعلق به حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها در این نمایشگاه معرفی شده است.

وی از چند اثر دیگر به‌نمایش‌درآمده در این نمایشگاه یاد کرد و افزود: تابلو مشبک فلزی با عنوان “علی مع الحق و الحق مع العلی” مربوط به سردر ورودی حرم امیرالمؤمنین، تابلو “من کنت مولاه فهذا علی مولاه” به خط کوفی مغربی اثر مصطفی برجی، تابلو “علی علیه‌السلام” به خط گرافیک اثر رضا قصیر از لبنان، تابلو “علی مع الحق و الحق مع علی” به خط ثلث خوشنویسی سیداحمد خوانساری، اجرای سه بعدی سیدمهدی میرحیدری، برخی از این آثار هنری است.

قیصری‌نیک ادامه داد: اثری با عنوان “پنج تن علیهم‌السلام” به خط ثلث اثر مصطفی عزت در سال ۱۲۸۷ قمری، “محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله و علی علیه‌السلام” به خط ثلث اثر مصطفی برجی، “یاعلی علیه‌السلام” اثر سیدمهدی میرحیدری و “علی مع الحق و الحق مع العلی” به خط کوفی بنایی از دیگر آثار نمایشگاه لعل خاتم است.

این نمایشگاه در پایگاه موزه‌های آستان قدس رضوی به نشانی museum.razavi.ir بخش چندرسانه‌ای قسمت موشن‌گرافیک قابل مشاهده است.

[ad_2]

Source link