نویسنده فارن پالیسی:تحریم‌ها آبروی آمریکا را به خطر انداخته است

[ad_1]

“کان هالینن” روز پنج شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره نامه‌نگاری چند نماینده و سناتور آمریکایی به دولت ترامپ و تقاضا برای تعلیق تحریم‌های ایران به منظور مبارزه با شیوع کرونا این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود همسایگان ایران نگران تاثیر تحریم‌ها بر همه‌گیری کرونا و پیامدهای این بیماری در منطقه هستند و همین موضوع یکی از عوامل این نامه‌نگاری بوده است.

این روزنامه نگار آمریکایی تصریح کرد: من فکر می‌کنم اعضای کنگره در واکنش به چند عامل تصمیم به این نامه نگاری‌ها گرفته اند. نخست، فشارهای جامعه ایرانی و آمریکایی به آنهاست که خواستار برداشتن تحریم ها هستند و دوم، فشار همسایگان ایران است که نگران هستند که با عواقب یک بیماری همه‌گیر و خارج از کنترل روبرو شوند.

کالینن افزود: سومین عامل این است که آبروی ما در جهان در خطر است. حتی کنگره درباره تحریم‌ها احساس گناه می‌کند. به یاد داشته باشید که اکثریت کنگره از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده بودند.

ایرنا از این تحلیلگر پرسید که آیا رئیس جمهوری آمریکا دست به کاهش تحریم‌ها در این مرحله حساس خواهد زد؟

کالینن با ابراز بدبینی در این‌باره گفت: احتمالا نه. با این حال با وجود این شخص کسی چه می داند؟ ترامپ بویی از انسانیت نبرده است، بنابراین هیچ چیزی از این منظر وی را وادار به تغییر سیاست نخواهد کرد اما او کسی است که دوست دارد خود را بزرگ  و مهم جلوه دهد که شاید از این زوایه، به تغییر سیاست دست بزند.

نزدیک به ۴۰ سناتور و عضو مجلس نمایندگان در نامه‌ای خطاب به مایک پامپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار کاهش تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا شدند.

این اعضای کنگره با اشاره به سرعت شیوع ویروس کرونا در دو کشور ایران و ونزوئلا و اینکه تحریم‌ها باعث ایجاد مانع در ارسال اقلام درمانی مورد نیاز شده است خواستار این شدند که تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور به‌طور موقت برداشته شود.

آن‌ها همچنین این درخواست را مطرح کرده‌اند که دولت آمریکا باید به وضوح اجازه انتقال تجهیزات پزشکی مانند کیت‌های تشخیص را به این کشورها بدهد و از طریق یک کشور یا سازمان دیگر به عنوان طرف سوم، به ایران و ونزوئلا «کمک‌رسانی بی‌قیدوشرط» کند.

با این حال مقام های رژیم آمریکا اعلام کرده‌اند که فشار حداکثری علیه ایران را ادامه خواهند داد.

[ad_2]

Source link