نگرانی برای تامین ارز دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

[ad_1]

محمدرضا شانه ساز عصر پنجشنبه در حاشیه نشست شرکت های دانش بنیان حوزه داروسازی کرمانشاه که در سرسرای سازمان غذا و دارو استان برگزار شد در گفت و گو با ایرنا؛ به کمبود چند قلم دارو به دلیل مشکل حمل و نقل و انتقال ارز اشاره کرد و افزود: مشکل این اقلام دارویی بزودی با تخصیص منابع ارزی از سوی بانک مرکزی مرتفع خواهد شد و جای هیچ نگرانی نیست.
او گفت: ظرف ۲ سه روز گذشته ارز قابل توجهی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی عمدتا در راستای تامین مواد اولیه داروها برای تولید تخصیص یافته است.
شانه ساز اضافه کرد: با تخصیص این منابع تا پایان خرداد؛ سازمان غذا و دارو کل سهمیه ارزی فصل بهار خود را دریافت می کند و نگرانی از بابت تامین ارز داروها و تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت.
معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که برخی از اقلام دارویی خارجی در بازار کمیاب شده است؟ گفت: طبق سیاست سال «جهش تولید» و توافق سران سه قوه و به پیروی از سخنان مقام معظم رهبری، در توجه به تولید داخلی؛ داروهایی که مشابه تولید داخلی دارند واردات آنها ممنوع است.
او افزود: شاید برخی از افرادی دوست داشته باشند دارو خارجی مصرف کنند اما وقتی شرکت های داخلی توانایی تولید داروی مشابه، آن هم با کیفیت بالا را دارند، عاقلانه نیست در شرایط سخت اقتصادی، ارز کشور را برای واردات آنها هزینه کنیم.
شانه ساز گفت: ارز برای تامین داروهایی که مشابه داخلی ندارند و یا مواد اولیه داروها و همچنین تجهیزات پزشکی که نمی توانیم در داخل تولید کنیم هزینه خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوُال که چرا برخی پزشکان داروهای خارجی را که مشابه داخلی دارند برای بیماران تجویز می کنند؟ گفت: همکاران پزشک اگر نسبت به عوارض و یا عدم تاثیرگذاری داروهای مشابه داخلی در معالجه اعتقاد دارند؛ باید در سامانه «adr» ( مرکز ثبت و عوارض ناخواسته داروها) عوارض آنها را مستدل و با مدارک و سند ثبت کنند و اگر نظرات آنها از سوی این سازمان نیز تایید شد نسبت به واردات اقلام خارجی اقدام و جلوی عرضه دارو داخلی موردنظر گرفته می شود.

[ad_2]

Source link