نیروهای حفتر پهپاد ترکیه را در شمال غرب لیبی سرنگون کردند

[ad_1]

به گزارش روسیا الیوم، ارتش ملی لیبی پهپاد ترکیه را در شرق مصراته که تحت کنترل نیروهای دولت وفاق ملی است، سرنگون کردند.

در طول هفته‌های گذشته ارتش ملی لیبی بارها از سرنگونی پهپادهای ترکیه در اطراف مصراته و طرابلس خبر داده‌است.

از سوی دیگر، دولت وفاق ملی لیبی نیز اعلام کرد که جنگنده‌های آن‌ها در پنج نوبت مواضع و تجهیزات نظامی نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در پایگاه هوایی الوطیه واقع در غرب لیبی را هدف قرار داده و منهدم کردند.

حملات متقابل طرف‌های درگیر جنگ لیبی در حالی صورت می‌گیرد که خلیفه حفتر دوشنبه با لغو توافق صلح صخیرات مغرب که در سال ۲۰۱۵ میان دو طرف نزاع منعقد شد، اعلام کرد که ریاست کشور در اختیار اوست.

در مقابل، دولت وفاق ملی با غیرقانونی خواندن اقدام حفتر از جامعه جهانی خواست که در روابط با حفتر تجدید نظر کرده و به وی مشروعیت نبخشند.

لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شد. «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» در طرابلس (غرب لیبی) مستقر است که در جهان و سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته ارتش این کشور کنترل امور را در آن منطقه در دست گرفته است.

امارات، عربستان، مصر، فرانسه و روسیه از ارتش حفتر و دولت شرق لیبی حمایت می‌کنند؛ در حالی که ترکیه، قطر، الجزایر، ایتالیا و اتحادیه اروپا حامی دولت السراج هستند که در غرب این کشور مستقر و از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

نیروهای ژنرال حفتر ماه‌هاست که با حمایت متحدان خارجی خود برای تصرف طرابلس پایتخت لیبی به مواضع نیروهای دولت وفاق ملی حمله می‌کنند اما نه تنها تاکنون موفقیتی کسب نکرده‌اند، بلکه با شکست نیز مواجه شده‌اند.

[ad_2]

Source link