هشدار دامپزشکی قزوین در خصوص احتمال شیوع تب سه روزه

[ad_1]

مدیرکل دامپزشکی قزوین روز سه شنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به افزایش بارندگی‌های بهاره و تابستان و بالا رفتن جمعیت بند پایان و حشرات از جمله پشه‌ها، احتمال انتقال و شیوع بیماری‌هایی نظیر تب سه روزه در دام سنگین و زبان آبی در دام سبک وجود دارد.

دکتر حمید زینالی اظهار داشت: به دامداران توصیه می‌شود برای پیشگیری جمعیت دامی از ابتلا به بیماری های یاد شده، نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی اقدام کرده و با این بیماری مقابله کنند.

زینالی تصریح کرد: با دفع اصولی فاضلاب دامداری‌ها لازم است از ایجاد آب‌های راکد در اطراف دامداری جلوگیری شده و از سایر امکانات و تجهیزات مراقبتی در راستای کاهش جمعیت و پیشگیری از رشد و تکثیر و دور شدن بندپایان و حشرات از اطراف دامداری استفاده شود.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: با این اقدامات می‌توان از شیوع و انتقال این گروه از بیماری‌ها به دام‌ها جلوگیری و خسارت‌ها را کاهش داد.

زینالی اضافه کرد: دامداران باید نسبت به مایه کوبی به موقع دام‌ها علیه بیماری‌های تب برفکی، لمپی اسکین و آبله اقدام کنند و از هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام‌ها با سابقه بهداشتی نامعلوم و بدون مجوز بهداشتی حمل نیز جدا خودداری شود.

این مسوول اظهار داشت: از دامداران انتظار می رود با تیم های دامپزشکی و واکسیناتور در راستای ارائه خدمات دامپزشکی همکاری کرده و هرگونه شیوع و بروز بیماری در دام‌ها و تلفات غیر متعارف را به اداره دامپزشکی شهرستان‌ها و یا شماره تلفن ۱۵۱۲ گزارش بدهند.

[ad_2]

Source link