همه در برابر حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مسوولیت دارند

[ad_1]

هدایت الله جمالی پور عصر شنبه در نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان قزوین افزود: همه ظرفیت ها و امکانات دستگاه های اجرایی استان باید برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی بسیج شوند.

وی تاکید کرد: براساس قانون در هنگام بروز بحران و حوادث باید امکانات و تجهیزات دستگاه ها و نهادها در اختیار ستاد بحران قرار بگیرد و هیچ عذری در این خصوص پذیرفته نیست.

استاندار قزوین اظهار داشت: دستگاه های اجرایی و یا شهرداری ها در مواقع بحرانی مانند آتش سوزی ها نمی توانند به این بهانه که کمک به دفع حادثه در راستای وظایف آنها و یا در محدوده کاری آنها قرار ندارند از انجام وظیفه سرباز بزنند بلکه باید با نهایت توان به دستگاه های ذیربط برای کاهش خسارات و مهار آتش سوزی کمک کنند.

جمالی پور با بیان اینکه محیط زیست و منابع طبیعی و اراضی کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و حیاط بشر در گرو حفظ آنهاست،اظهار داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی و تدبیر کنیم که بهره برداری ما از این منابع منجر به آسیب آنها نشود.

استاندار قزوین گفت: یک غفلت کوچک در مدیریت حوادث  مربوط به آتش سوزی اراضی می تواند شعاع و محدوده آنها را به سرعت گسترش داده و منجر به خسارات جبران ناپذیری شود.

این مسوول اظهار داشت: آتش سوزی اراضی ملی و مستثنیات و یا زمین های کشاورزی را باید به مثابه جنگی که علیه طبیعت به راه می اقتد تلقی کنیم و همانند رویکرد و تقابلی که برای دفع هجوم دشمن در جنگ ها اتخاذ می شود، به همین اندازه برای دفع خطر علیه طبیعت تلاش کنیم و حساسیت به خرج دهیم.

جمالی پور در ادامه گفت: باید آتش سوزی های رخ داد در اراضی استان به جهت برنامه ریزی برای پیشگیری از تکرار آنها پایش شوند و باید سهل انگاران و افرادی که مسبب این حوادث هستند از سوی دستگاه های ذیربط به دستگاه قضا معرفی شوند.

استاندار قزوین افزود: اگر بهره برداران از اراضی مرتعی در مسوولیت اجتماعی خود کوتاهی کنند و موجب آتش سوزی و خسارت به اراضی ملی شوند باید پروانه بهره برداری آنها ابطال شود.

نماینده عالی دولت در استان قزوین با بیان اینکه باید شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در مدیریت حوادث ایفای نقش کنند،افزود: با هماهنگی ستاد مدیریت بحران، به دهیاران به عنوان مسئول مدیریت بحران روستاها و حریم آنها حکم داده می شود. 

وی در ادامه از آموزش به عنوان یکی از ارکان توسعه جامعه یاد کرد و اظهار داشت: برای صیانت بهتر از محیط زیست و منابع طبیعی و پیشگیری از حوادثی چون آتش سوزی ها باید آموزش به جوامع محلی و کشاورزان و گردشگران و … از سوی دستگاه های ذیربط مورد توجه جدی قرار بگیرد.

استاندار قزوین همچنین خواستار توجه رسانه ها به فرهنگ سازی برای حفظ بهتر محیط زیست شد و اظهار داشت: رسانه ها همانگونه که در موضوع مقابله با کرونا تلاش زیادی به خرج دادند، در این حوزه نیز باید جدیت به خرج دهند.

[ad_2]

Source link