همه در برابر حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی مسوولیت دارند

هدایت الله جمالی پور عصر شنبه در نشست ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان قزوین افزود: همه ظرفیت ها و امکانات دستگاه های اجرایی استان باید برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی بسیج شوند.

وی تاکید کرد: براساس قانون در هنگام بروز بحران و حوادث باید امکانات و تجهیزات دستگاه ها و نهادها در اختیار ستاد بحران قرار بگیرد و هیچ عذری در این خصوص پذیرفته نیست.

استاندار قزوین اظهار داشت: دستگاه های اجرایی و یا شهرداری ها در مواقع بحرانی مانند آتش سوزی ها نمی توانند به این بهانه که کمک به دفع حادثه در راستای وظایف آنها و یا در محدوده کاری آنها قرار ندارند از انجام وظیفه سرباز بزنند بلکه باید با نهایت توان به دستگاه های ذیربط برای کاهش خسارات و مهار آتش سوزی کمک کنند.

جمالی پور با بیان اینکه محیط زیست و منابع طبیعی و اراضی کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و حیاط بشر در گرو حفظ آنهاست،اظهار داشت: باید به گونه ای برنامه ریزی و تدبیر کنیم که بهره برداری ما از این منابع منجر به آسیب آنها نشود.

استاندار قزوین گفت: یک غفلت کوچک در مدیریت حوادث  مربوط به آتش سوزی اراضی می تواند شعاع و محدوده آنها را به سرعت گسترش داده و منجر به خسارات جبران ناپذیری شود.

این مسوول اظهار داشت: آتش سوزی اراضی ملی و مستثنیات و یا زمین های کشاورزی را باید به مثابه جنگی که علیه طبیعت به راه می اقتد تلقی کنیم و همانند رویکرد و تقابلی که برای دفع هجوم دشمن در جنگ ها اتخاذ می شود، به همین اندازه برای دفع خطر علیه طبیعت تلاش کنیم و حساسیت به خرج دهیم.

جمالی پور در ادامه گفت: باید آتش سوزی های رخ داد در اراضی استان به جهت برنامه ریزی برای پیشگیری از تکرار آنها پایش شوند و باید سهل انگاران و افرادی که مسبب این حوادث هستند از سوی دستگاه های ذیربط به دستگاه قضا معرفی شوند.

استاندار قزوین افزود: اگر بهره برداران از اراضی مرتعی در مسوولیت اجتماعی خود کوتاهی کنند و موجب آتش سوزی و خسارت به اراضی ملی شوند باید پروانه بهره برداری آنها ابطال شود.

نماینده عالی دولت در استان قزوین با بیان اینکه باید شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران در مدیریت حوادث ایفای نقش کنند،افزود: با هماهنگی ستاد مدیریت بحران، به دهیاران به عنوان مسئول مدیریت بحران روستاها و حریم آنها حکم داده می شود. 

وی در ادامه از آموزش به عنوان یکی از ارکان توسعه جامعه یاد کرد و اظهار داشت: برای صیانت بهتر از محیط زیست و منابع طبیعی و پیشگیری از حوادثی چون آتش سوزی ها باید آموزش به جوامع محلی و کشاورزان و گردشگران و … از سوی دستگاه های ذیربط مورد توجه جدی قرار بگیرد.

استاندار قزوین همچنین خواستار توجه رسانه ها به فرهنگ سازی برای حفظ بهتر محیط زیست شد و اظهار داشت: رسانه ها همانگونه که در موضوع مقابله با کرونا تلاش زیادی به خرج دادند، در این حوزه نیز باید جدیت به خرج دهند.Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *