هم‌افزایی در ستاد بازآفرینی بازار وکیل شیراز به تحول در این مجموعه می‌انجامد

[ad_1]

بنا به گزارش دریافتی روز جمعه ایرنا، سید علی‌نقی طیب لقمانی امروز(بیست و چهارم امردادماه 99) در بازدید از تمام مسیرهای موجود بازار وکیل شامل بازار نو، بازار علاقه‌بندها، سرای مشیر، بازار مسگرها، بازار روح‌الله، اردو بازار، بازار وکیل جنوبی و وکیل شمالی و همچنین باراندازها و گمرک بازار وکیل، بر تکمیل و گسترش اقدامات عمرانی و خدماتی این مجموعه تاکید کرد.

وی، با اشاره به اهمیت اقتصادی این بازار، ارزش املاک و تراکنش‌های تجاری مالکان، بیان کرد: انجام طرحی فوری بر اساس بهره‌گیری از معماری حرفه‌ای و با به‌کارگیری معماران زبده سنتی با مشارکت تجار و کسبه بازار، سبب اعتمادسازی متقابل بین مالکان، متولیان اداری و ناظر بازار خواهد شد و از تخریب بیشتر و مرمت غیرعلمی پیشگیری خواهد کرد.

لقمانی، همچنین از سازمان‌ها و اداره‌های خدمات‌رسانی همچون میراث فرهنگی، آب، برق، مخابرات و آتش‌نشانی درخواست کرد در این زمینه با هم‌افزایی و براساس برنامه‌ریزی گام بردارند.

بازار وکیل شیراز 262 سال پیش به فرمان کرم خان زند بنا نهاده شد. ساخت این بنا از سال ۱۱۳۷ خورشیدی آغاز شد و تا سال ۱۱۵۶ توسعه و تکمیل آن به طول انجامید. گمان می‌رود کریم خان زند پس از بازدید از بازار قیصریه لار که به فرمان شاه عباس صفوی احداث شده بود، طرح آن را در شیراز ریخته ‌است. این اثر در تاریخ هفدهم تیرماه ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

[ad_2]

Source link