پژوهشکده آمریکایی مدعی آسیب راکتور هسته ای کره شمالی شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی،  تحلیلگران این اندیشکده روز پنجشنبه اعلام کردند مقایسه تصاویر ماهواره‌ای جدید از این راکتور با تصاویر هفته پیش نشان می‌دهد که سیستم‌های خنک‌کننده راکتور یانگ بیون به دلیل سیل اخیر آسیب دیده است.

راکتور هسته‌ای یانگ بیون که در ۱۰۰ کیلومتری شمال پیونگ یانگ و نزدیک رودخانه کوریونگ قرار دارد شامل رآکتورهای اتمی، تجهیزات بازپردازش سوخت و تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم است که تصور می شود در برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی مورد استفاده قرار گرفته است.

اندیشکده شمال ۳۸ آورده است این راکتور ۵ مگاواتی که برای تولید پلوتونیوم استفاده شود، مدتی است کار نمی‌کند و ممکن است در آینده با ادامه بارش ها و ایجاد سیل به طور کلی تعطیل شود.

سرهنگ «مون هون سیک»  سخنگوی معاونت وزارت دفاع کره‌ جنوبی با تایید اینکه تحولات مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای کره ‌شمالی را رصد می‌کند در مورد ادعای این مرکز آمریکایی سکوت کرد.

بارش های اخیر در شمال کره شمالی باعث ایجاد خسارت زیادی شده است مقامات این کشور از جمله کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هفته گذشته از این مناطق بازدید کردند.

رآکتور ۵ مگاواتی «یانگ بیون» محور کلیدی مذاکرات آمریکا و کره شمالی در هانوی بود به طوری که پیونگ یانگ پیشنهاد کرده بود این مجتمع را در صورتی که آمریکا تحریم های این کشور غیر از تحریم های مرتبط با تسلیحات کشتار جمعی را لغو کند تعطیل خواهد کرد که مورد مخالفت ترامپ قرار گرفته بود.

این راکتور می تواند در صورت بازپردازش تولید میله های سوخت مصرف شده، سالانه ۵ تا ۷ کیلوگرم پلوتونیوم تولید کند، حدود ۶ کیلوگرم پلوتونیوم برای ساخت یک بمب اتمی مورد نیاز است.

[ad_2]

Source link