چین و کشورهای عربی بر غیرقانونی بودن برنامه الحاق رژیم صهیونیستی تاکید کردند

[ad_1]

شبکه «المملکه» اردن روز سه شنبه گزارش داد که چین و کشورهای عربی در پایان نهمین نشست همکاری‌های مشترک خود که دیروز در سطح وزیران امور خارجه از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای، برنامه الحاق رژیم صهیونیستی را رد کردند و اجرای آن را افزایش و توسعه سیاست‌های خطرناک اشغالگری و رفتارهای خشونت‌طلبی و نقض حقوق مردم فلسطین بیان کردند.  

بیانیه مشترک چین و کشورهای عربی بر ادامه هماهنگی برای حمایت از مساله فلسطین و حقوق غیرقابل تصرف مردم این سرزمین از جمله حق تعیین سرنوشت، استقلال کشور فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی، حق بازگشت و جبران خسارت به آوارگان فلسطینی بر اساس قطعنامه شماره ۱۹۴ سازمان ملل تاکید کرد.  

این شبکه تلویزیونی ادامه داد: در این بیانیه که «بیانیه امان» نامگذاری شده است، توافقی بین چین و وزرای خارجی کشورهای عربی شرکت‌کننده در این نشست در حضور «احمد ابوالغیط » انجام شد که بر اساس آن، کلیه شیوه‌ها و سیاست‌هایی که هدف آن‌ها تغییر وضعیت حقوقی و تاریخی قدس شرقی اشغال شده و از بین بردن ترکیب جمعیتی آن همچنین تغییر ساختار فرهنگی عربی آن رد می‌شود، باطل است و هرگونه فعالیت گروهای دیپلماتیک در قدس باید بر اساس تعهد به وضعیت تاریخی و حقوقی «مسجد الاقصی» انجام شود. 

طرفین همچنین توافق کردند که عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل باید محقق شود و برای دست‌یابی به صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه که اساس آن پایان دادن اشغالگری رژیم صهیونیستی و راه حل دو کشور مطابق با قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله قطعنامه‌های شماره‌های ۲۴۲، ۳۳۸، ۱۵۱۵، ۲۳۳۴ این سازمان و طرح صلح عربی است، تلاش نمایند و هرگونه برنامه یا معامله‌ای که نقض قوانین بین‌المللی و روند صلح است از جمله تصمیم در مورد شهرک‌سازی در کرانه باختری از سوی رژیم صهیونیستی را رد کنند. 

آن‌ها همچنین با قاطعیت برنامه‌های زورگویانه رژیم اشغالگر برای الحاق هر بخشی از سرزمین فلسطین اشغالی را رد کردند و اجرای آن را افزایش سیاستهای خطرناک و فعالیت‌های خشونت‌طلب و نقض جدی حقوق مردم فلسطین دانستند و در این پیوند از رژیم اشغالگر اسرائیل و هر طرفی که از برنامه‌های آن حمایت می‌کند، خواستار متوقف کردن برنامه‌های غیرقانونی الحاق شدند.  

آن‌ها همچنین شهرک‌سازی غیرقانونی رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های فلسطین اشغالی در سال ۱۹۶۷ و همه قوانین این رژیم با هدف مشروعیت بخشیدن به این موضوع و تبعیض علیه فلسطینیان را محکوم و بر اجرای قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت که هر گونه تغییر در مرزهای ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی‌شناشد، تاکید کردند. 

بیانیه مشترک چین و کشورهای عربی از رژیم صهیونیستی خواسته است که نسبت به رفع محاصره غزه اقدام کند و ضمن محکوم کردن استفاده از زور علیه شهروندان فلسطینی و بازداشت اداری و خودسرانه آن‌ها توسط نیروهای اشغالگر، آزادی همه زندانیان و بازداشت‌شدگان عرب و فلسطینی و اجرای مصوبه مورخ ۲۰ / ۱۰ / ۲۰۱۸ سازمان ملل در حمایت از شهروندان فلسطینی را خواستار شده است.  

آن‌ها حل مساله پناهندگان فلسطینی به شکل عادلانه و مطابق با قطعنامه‌های سازمان ملل از جمله قطعنامه  ۱۹۴ (۱۹۴۸) تاکید و از تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای موافقت با تمدید فعالیت «آژانس پناهندگان سازمان ملل» (UNRWA) به مدت سه سال استقبال کردند و ابراز نگرانی عمیق خود از کسری مالی این آژانس را اعلام و از جامعه جهانی خواستند، نقش خود را برای تامین مالی پایدار این نهاد به منظور استمرار وظیفه و نمایندگی جهت  کمک به  آوارگان فلسطینی ایفا کنند.  

چین و کشورهای عربی تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان اشغالی سوریه را به شدت رد و تاکید کردند که این تصمیم نقض جدی منشور سازمان ملل، قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های این سازمان است و بار دیگر اعلام کردند که جولان اشغالی سرزمین سوریه است که به اشغال نیروهای رژیم صهیونیستی در آمده است. 

آن‌ها از رژیم صهیونیستی خواستند مطابق قطعنامه‌های ۲۴۲، ۳۳۸ و ۴۹۷ شورای امنیت سازمان ملل بصورت کامل از ” جولان ” سوریه و همه سرزمین‌های عربی اشغال شده که از ژوئن سال ۱۹۶۷ انجام شده است، خارج شود. 

در بیانیه یاد شده به بر وحدت، حاکمیت، ثبات و تمامیت ارضی لبنان تاکید شده و طرفین از رژیم صهیونیستی خواستند تا از بقیه سرزمین‌های اشغالی لبنان خارج شود و هرچه سریع‌تر به نقض حاکمیت زمینی، هوایی و دریایی این کشور پایان دهد. 

چین و کشورهای عربی شرکت کننده در نشست امان همچنین بر حمایت و پشتیبانی از ثبات سیاسی در این کشور (لبنان) با توجه به چالش‌های اقتصادی، مالی و پولی تاکید و از لبنان بخاطر میزبانی از آوارگان و پناهچویان فلسطینی و سوری قدردانی کردند. 

آن‌ها همچنین بر اهمیت تلاش‌های هماهنگ بین‌المللی و منطقه‌ای برای یافتن راه حل‌های سیاسی جهت بحران‌های منطقه‌ای بر اساس مصوبات سازمان ملل و قوانین بین‌المللی و  بر وحدت و تمامیت ارضی کشورهای عربی به ویژه سوریه، لیبی و یمن تاکید کردند و تقویت امنیت و حفظ حاکمیت این کشورها را ضروری دانستند.  

[ad_2]

Source link