کرمان شاهد سیر نزولی شیوع کرونا است

[ad_1]

به گزارش ایرنا، محمدجواد فدائی روز شنبه در نخستین شورای اداری استان کرمان افزود: بیماری کرونا از روزهای پایانی سال گذشته در استان کرمان نیز شیوع پیدا کرد و تاکنون با این بیماری درگیر هستیم و امیدواریم زودتر بتوانیم به شرایط عادی برگردیم.

وی اظهار داشت: برای مقابله با شیوع کرونا نخستین نشست هم اندیشی را ۱۲ بهمن در استان کرمان برگزار کردیم که در آن نشست تاکید بر آموزش مردم بود و تاکنون ۲۰ نشست در این زمینه برگزار و تصمیمات خوب و مبتنی بر نظرات کارشناسی اتخاذ شده است.

وی تصریح کرد: ورودی های استان کرمان به موقع کنترل و تشکیل اجتماعات لغو و مدارس، دانشگاه ها، بازار و اصناف به موقع تعطیل شد که از همکاری اصناف تشکر می کنیم.

استاندار کرمان با بیان اینکه جزو سه چهار استان با وضع مطلوب در کشور هستیم، گفت: حدود ۲ هزار تخت آماده برای بستری در کرمان وجود دارد که تاکنون ۱۰ درصد آن اشغال شده و سه هزار تخت نقاهتگاهی نیز پیش بینی شده که تاکنون ۲۰ درصد آن استفاده شده است.

وی افزود: همکاری مردم خیلی خوب بوده و از مردم تشکر می کنم و دستگاه های اجرای و دانشگاه علوم پزشکی خوب عمل کرده اند و باید کار ادامه یابد.

وی با اشاره به اتفاقات تلخ و شیرین سال گذشته اظهار داشت: سیل دی ماه ۹۸ در جنوب استان کرمان ۳۵۰ میلیارد تومان خسارت به این منطقه وارد کرد اما با کمک خداوند، مشارکت مردم و تلاش مدیران دستگاه های اجرایی، مشکلات را به خوبی پشت سر گذاشتیم و آسیب جدی به استان کرمان وارد نشد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه از اول سال جاری تاکنون حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان پروژه آماده افتتاح داریم تصریح کرد: این استان سال گذشته در بخش کشاورزی رتبه نخست را در تولید محصولات مختلف از جمله پسته با ۱۲۰ هزار تن، خرما با ۳۷۰ هزار تن، گردو با ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن، کنجد با ۱۱ هزار تن، محصولات جالیزی با یک میلیون تن و تولید آرتیمیا با ۳۰۰۰ تن به خود اختصاص داده است.

وی افزود: بخش عمده ای از سال ۹۸ را با مشکلات پشت سر گذاشتیم و در ابتدای سال گذشته سیل شمال و غرب کشور را داشتیم و کرمان معین یکی از استان های زده کشور بود.

فدائی با اشاره به هجوم ملخ ها به مزارع جنوب و شرق استان کرمان در سال گذشته ادامه داد: ۱۵۰ هزار هکتار از مزارع جنوب این استان درگیر ملخ صحرایی و با این آفت مبارزه شد و در شرق استان نیز در وسعت ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار اقدامات مبارزه ای انجام شد.

استاندار کرمان بیان کرد: تغییر سیاست دولت در یارانه سوخت موضوع دیگری بود که در سال گذشته با آن روبرو شدیم و موجب شد برخی از این مسئله سو استفاده کرده و مشکلاتی را در کشور و استان کرمان به وجود آوردند.

وی به شهادت غم انگیز سردار حاج قاسم سلیمانی و جمعی از هم استانی ها و هموطنان در مراسم تشییع پیکر سردار رشید اسلام اشاره کرد و از آن به عنوان شوکی بزرگ برای استان کرمان نام برد.

فدائی همچنین گفت: سال گذشته با وجود مشکلات و نگرانی ها، موفقیت های خوبی در استان کرمان داشتیم به طوری که سه هزار و ۲۰۰ پروژه با سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد تومان و ایجاد اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر افتتاح و به طور متوسط هر روز هشت پروژه با ۷۱ میلیارد تومان اعتبار افتتاح و روزانه برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ۳۷ هزار و ۷۲۷ شغل طی سال گذشته در استان کرمان ایجاد شد که ۲۳ درصد اضافه بر تعهد این استان بوده است.

استاندار کرمان گفت: ۲۰۲ میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد به ۶ هزار و ۶۰۰ نفر در حوزه اشتغال خرد و خانگی پرداخت شده و ۸۰۳ میلیارد تومان از محل تسهیلات رونق تولید به ۲۴ طرح پرداخت شده است.

وی افزود: ۳۸ هزار میلیارد تومان منابع بانکی استان کرمان در سال قبل وجود داشته که بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان مصارف داشته اند.

فدائی تصریح کرد: سال گذشته برخی دستگاه های اجرایی نسبت به سال ۹۷ و ۹۶ رشد بسیار خوب و فعالیت قابل توجهی داشته اند. به عنوان مثال شرکت گاز در سال گذشته ۲ هزار و ۲۷۵ کیلومتر لوله گذاری انجام داده که بالاترین رکورد در تمام سال های فعالیت شرکت در این استان بوده است.

فدائی تصریح کرد: سه شهر و ۱۴۹ روستای استان کرمان آماده افتتاح طرح گازرسانی است و طبق برنامه ریزی شرکت گاز سال جدید ۱۰ شهر و ۱۵۰ روستا گازدار خواهند شد.

استاندار کرمان با اشاره به رشد فعالیت های اقتصادی استان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ اظهار داشت: صدور پروانه های بهره برداری صنعت، معدن و تجارت ۹ و نیم درصد رشد، رشد ۶ برابری در سرمایه گذاری، افتتاح پروژه در صنایع معدنی ۳۰ درصد رشد، رشد برگشت یک درصد فروش معادن به استان، ظرفیت تولید مس در سال ۹۸ دو برابر شده و صادرات مس سه برابر سال ۹۷ بوده از دیگر موفقیت های استان در سال گذشته بوده است.

فدائی با بیان اینکه فروش مس از نظر میزان وزن ۲۵ درصد و از نظر قیمت ۲.۲ برابر شده است بیان کرد: سال گذشته بنیاد مسکن عملیات اجرایی ۱۲ هزار واحد مسکونی را به اتمام رسانده که ۲۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۷ را نشان می دهد.

وی از برگزاری انتخابات به عنوان یکی از اقدامات مهم سال گذشته اشاره و تصریح کرد: این انتخابات یکی از بهترین انتخابات استان بود که در امنیت، آرامش، سلامت و قانون مداری برگزار شد که مشارکت مردم استان کرمان در انتخابات نیز بالای ۵۰ درصد بود که قابل قبول است اما مطلوب نیست و کرمان جزو ۱۰ استان اول کشور در میزان مشارکت بود.

وی با بیان اینکه راهبرد دیگر ما در سال جدید جهش تولید است اظهار داشت: در سال گذشته در شمال استان کرمان ۳۹۰ واحد تولیدی غیرفعال داشتیم و ۳۰ واحد از آنها فعال شد و اگر بخواهیم با این سرعت پیش برویم، ۱۳ سال زمان نیاز داریم و حرف این است که جهش تولید به معنای کاهش این ۱۳ سال به سه سال است.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه جهش تولید به معنی سرعت در انجام فعالیت ها است گفت: درخواست کرده ایم دستگاه های اجرایی برنامه های خود را برای جهش تولید ارائه بدهند و این مبنای کار در سال جاری برای جهش تولید است.

[ad_2]

Source link