کرونا، رخت سیاه بر تن کادر درمان لارستان نشاند

[ad_1]

دکتر محبوب زینلی زاده دندان پزشک و پرستار فرید حمایت دو تن از کادر درمانی لارستان که روز یکشنبه 29 تیرماه جاری بر اثر ابتلا به کرونا، دعوت حق را لبیک گفتند.

پیکر پاک این جهادگران عرصه سلامت صبح دوشنبه با همراهی و بدرقه محدود چند تن از همکاران و خانواده آنان و با رعایت همه نکات و الزامات بهداشتی در آرامگاه ابدی شان آرام گرفتند.

گزارش های دانشکده علوم پزشکی لارستان حاکی است که افزون بر ۵۰ درصد کادر بهداشتی و درمانی این شهرستان به کرونا مبتلا شدهاند و خستگی مفرط و هجوم بیماران کرونایی، کار را برای پرسنل مراکز درمانی مرجع این بیماری سخت کرده است.
بنا بر این گزارش‌ها، آمار فوتی های ناشی از بیماری کرونا در لارستان در حالی که تا خردادماه اندک بود، این روزها به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.
بر این اساس، آمار مبتلایان نیز به همین میزان رو به فزونی و تا جایی است که هم اینک تمامی تخت های بیماران کرونایی در لارستان ، خنج و اوز تکمیل شده و دانشکده علوم پزشکی لارستان را مجبور به افزایش تخت های مراقبت‌های ویژه موسوم به آی سی یو کرده است.

اضافه شدن ۲۰ تخت به تخت های ویژه کرونایی
رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان در این باره گفت: وضعیت  شهرستان های لارستان، خنج و گراش قبل از آنکه وضعیت کل استان فارس قرمز اعلام شود از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا قرمز اعلام شده بود و از این رو،  اجرای دقیق محدودیت های اعمال شده از سوی شهروندان و دستگاه های متولی و اجرایی در این زمینه لازم الاجراست.
محمد حسین کریمی افزود: با توجه به افزایش شمار بیماران بستری کرونایی، مجبور شدیم  ۲۰ تخت دیگر را به مجموع تخت های بیماران کرونایی در لارستان اضافه کنیم.
وی تصریح کرد: بسیاری از تجهیزت لازم درمانی این تخت های ویژه و بخش جدید تامین شده و ظرف هفته جاری نیز برای پذیرش بیماران کرونایی آماده می‌شود.
رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: کمترین غفلت در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله ‌گذاری های اجتماعی می‌تواند تبعات جبران‌ ناپذیری در افزایش میزان مبتلایان و فوتی های ناشی از این بیماری به دبنال داشته باشد.
کریمی از شهروندان خواست که با توجه به اوج گیری این بیماری در شهرستان لارستان؛ پروتکل‌های بهداشتی را به همان جدیت شرایط اسفند ۹۸ و فروردین 99 مدنظر قرار دهند.
وی اضافه کرد: مردم تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشوند و از سفرهای غیرضرور و حضور در مراسم ، تجمع ها و گروه های چندنفره به طور جدی پرهیز کنند.
کریمی اظهار داشت: علاوه بر تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی در شهر لار، در شهرستان‌های خنج و اوز و بخش بیرم لارستان نیز ظرفیت بیماران کرونایی در حال تکمیل شدن است.

کرونا را جدی نمی گیریم
کارشناسان و متولیان امر در ستاد مدیریت کرونا لارستان نیز یکی از دلایل اصلی بروز و جولان کرونا در این منطقه را برخی ساده انگاری ها و سبک شمردن این بیماری و کم توجهی به خطرات آن می دانند.
معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز در همین زمینه تاکید کرد که به نظر می رسد موج شیوع عادی انگاری و نادیده گرفتن و سبک شمردن کرونا که به یک توهم و تلقین کاذب در بین مردم تبدیل شده مهمترین نقطه قوت برای
افزایش و عامل این ویروس خطرناک، مرگبار و مرموز در سطح شهرستان لارستان و دیگر مناطق جنوبی فارس شده است.
جلیل حسنی تاکید کرد: بدون شک چنانچه مردم رعایت نکنند مجبور هستیم به عقب برگردیم و محدودیت های شدیدتری را به خاطر مسئولیتی که در قبال جان و سلامتی تک تک افراد جامعه داریم، اعمال کنیم.
وی ادامه داد: به صراحت اعلام می کنیم که دوران کرونا تمام نشده و بر اساس بررسی ها پیک صعودی این بیماری در برخی مناطق دنیا و حتی کشورمان و از جمله مناطق جنوبی نیز آغاز شده و مردم نباید وضعیت را عادی تلقی کنند.
وی تصریح کرد: این احتمال نیز وجود دارد که استان فارس و شهرستان لارستان نیز که تاکنون درطرح های مقابله ای و پیشگیرانه و افزایش سطح بیماری یابی ها و انجام ازمایش موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی برای مدیریت و مبارزه با این بیماری داشته با برخی سهل انگاری ها و عادی انگاری از سوی برخی مردم و صنوف مجدد شاهد موج جدید شیوع آن در این منطقه باشیم.

تساهل با کرونا ،بازی با مرگ است
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان نیز کمترین تساهل و سهل انگاری در زمینه مسایل بهداشتی و فاصله گذاری ها را بازی با مرگ دانست و گفت: هر گونه رفتارهای اشتباه و سبک مردم مردم بازی با مرگ است.
یگانه بر ضرورت رعایت اصول بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک از سوی مردم وشهروندان تاکید کرد و گفت: دلایل اوج گیری کرونا در لارستان چندوجهی است که مهمترین آن همجواری و هجوم مسافران از شهرهای با وضعیت قرمز است.
وی ادامه داد:  یکی از نگرانی های همیشگی در زمینه افزایش مبتلایان کرونا در لارستان، مسافران خارجی از کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه امارات بود که این مهم با نظارت های شدید و ساماندهی و همکاری و همراهی مسئولان فرودگاه لار تا حدود زیادی کنترل شده و جای هیچ گونه نگرانی از این منظر وجود ندارد.

بخشداران و دهیاران همچنان حق مراجعه حضوری ندارند
فرمانداری ویژه لارستان هفته جاری در اطلاعیه ای به همه بخشداران و دهیاران این شهرستان اعلام کرده که تا اطلاع بعدی حق مراجعه حضوری به فرمانداری و سایر اداره های این شهرستان را ندارند و از طریق تلفنی امور حوزه بخش و روستای مربوط خود را پیگیری کنند.
در این اطلاعیه همچین از بخشداران و دهیاران خواسته شده تا با اعمال نظارت های شدید و دقیق مصوبات مربوط  به ستاد مدیریت کرونا و همچنین پروتکل های بهداشتی از سوی وزارت بهداشت در سطح روستاها و بخش های تابعه را به قوت و جدیت اجرایی کنند.
فرمانداری و ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا شهرستان لارستان نیز در همین زمینه و با اوج گیری بیماری کرونا نیز بیانیه ای ای صادر کرد و اعلام داشته است که در صورت ادامه روند افزایشی مبتلایان، محدودیت‌های بیشتری در سطح بازار و همچنین تردد در لارستان اعمال خواهد کرد.
در این اطلاعیه تاکید شده است: افزایش قابل توجه مبتلایان به ویروس کرونا و فوتی‌های ناشی از آن، شهرستان را در وضعیت قرمز و هشدار قرار داده به گونه ای که  اعمال محدودیت‌های اخیر موجب بهبودی وضعیت نشده است.
در این اطلاعیه با اشاره به افزایش روزافزون مراجعه کنندگان و مبتلایان به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها و تکمیل ظرفیت تخت های بیمارستانی اضافه شده است که ادامه این روند نگران کننده ممکن است سبب بروز فاجعه انسانی و تلفات جانی جبران‌ناپذیری در آینده نزدیک در این شهرستان شود.
ستاد مدیریت کرونا در شهرستان لارستان در این اطلاعیه از آحاد مردم تقاضای مصرانه برای رعایت تمام دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی، شست و شوی مرتب دست‌ها، رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی کرده است.

تا یکشنبه ۲۹ تیرماه جاری، ۲۷۳ هزار و ۷۸۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۴ هزار و ۱۸۸ نفر رسید.
شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

[ad_2]

Source link