کرونا و رکود بی‌سابقه اقتصادی در نوار غزه

[ad_1]

به گزارش ایرنا،‌ حدود دو میلیون نفر در ۳۶۰ کیلومترمربع به نام غزه زندگی می کنند که ۹۹ درصد آنان مسلمان و بقیه، مسیحیان فلسطینی‌اند.

این منطقه به سبب بسته‌شدن راه‌های ارتباطی با دیگر نقاط جهان، بیش از ۱۴ سال انواع تحریمها را تجربه کرده‌است.

در یکی از چهارراه‌های خیابانی در غزه «ایمن التتر» شهروند فلسطینی با کافه سیار کوچک خود منتظر مشتری است تا فنجانی چای یا قهوه به آنان بفروشد.

با وجود اینکه، کمیته دولتی در نوار غزه به تدریج بازگشت به روال عادی زندگی را اعلام کرده اما خیابان‌ها هنوز مانند سابق نشده است.

بازارهای غزه به خاطر وخامت اوضاع اقتصادی و بحران ویروس کرونا دچار رکود شدیدی شده است.

التتر می‌گوید که قبل از بحران کرونا در یکی از فروشگاه مشغول به کار بود اما با بدتر شدن وضعیت کرونا، صاحب فروشگاه مجبور شد تعداد زیادی از کارمندان را اخراج کند.

این شهروند فلسطینی بعد از آن مجبور شده با یک کافه سیار کوچک نوشیدنی‌های گرم بفروشد. او با این کار روزی یک یا دو دلار برای تامین معاش خانواده‌اش درمی‌آورد.

التتر می‌گوید با این کار کم‌درآمد و جزئی مشکل حل نمی‌شود اوضاع در نوار غزه خیلی بدتر شده است.

او از دولت فلسطین خواست که به اوضاع کارگران توجه کنند و به آن‌ها که ۱۴ سال است در محاصره اسرائیلی‌های هستند برای داشتن زندگی کریمانه کمک کنند.

«سامی العمصی» رئیس اتحادیه کارگران نوار غزه نیز گفت که به خاطر اقدامات ویژه برای مبارزه با کرونا حدود ۴۰هزار کارگر منبع درآمد خود را از دست داده‌اند و روز به روز هم تعداد آنها بیشتر می‌شود.

العصمی تاکید کرد که اپیدمی کرونا نشان‌ داد که اقدامات آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) برای فراهم کردن شرایط مناسب برای کار کردن کارگران آواره در نوار غزه چقدر سست و ضعیف است.

وی ادامه داد: میزان بیکاری در میان آوارگان در غزه بیش از ۵۴درصد است. این در حالی است که آژانس آنروا هم در حال کاهش خدمات‌دهی خود در زمینه‌ و بخش‌های مختلف است. این امر شرایط بسیار وخیمی را برای هزاران آواره فلسطینی ایجاد کرده است.

العصمی تصمیم آنروا برای لغو قرارداد ۱۰۶ کارمند شاغل در بخش مراکز توان‌بخشی معلولان را محکوم کرد و گفت، بهانه این سازمان برای این اقدام، کمبود شدید بودجه و عدم توانایی برای پرداخت هزینه‌هاست؛ در حالی که به کارمندان ارشد خارجی خود حقوق‌های نجومی می‌دهد. این امر نشان می‌دهد که مشکل بودجه نیست بلکه نحوه صرف آن است.

به گفته رئیس اتحادیه کارگران غزه،‌ آنروا عامل بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی برای ۱۰۶ کارمند و خانواده آن‌هاست.

طبق این گزارش و بنا به گفته «مازن العجله» متخصص امور اقتصادی، بحران کرونا  باعث افزایش روزافزون میزان فقر و بیکاری در نوار غزه شده است.

العجله در این باره گفت: کاهش چشمگیر نرخ رشد اقتصادی در نوار غزه و افزایش گسترده میزان فقر و بیکاری از نتایج بحران کروناست و بنابر اعلام بانک جهانی امکان دارد میزان فقر در نوار غزه به ۶۴درصد و میزان بیکاری به ۵۵درصد برسد.

وی ادامه داد:‌ این واقعیت بسیار دشوار است. علاوه بر این،‌ ده‌ها هزار کارمند جدید هم در نتیجه بسته شدن هزاران مرکز تجاری کوچک و متوسط به ویژه در غزه مثل بخش‌های گردشگری و حمل و نقل و سایر بخش‌ها به بیکاران قبلی اضافه می‌شوند.

العجله گفت: هنوز اقدام سریع و کافی برای جبران وضعیت بیکاری این بیکاران صورت نگرفته و مراکز و بخش‌های تجاری چه در کرانه باختری و چه نوار غزه همچنان بسته است. تلاش‌هایی در حال انجام است که به خاطر مشکلات مالی تشکیلات خودگردان و کاهش فروش در بخش خصوصی هنوز نتیجه نداده است.

این متخصص امور اقتصادی گفت: نرخ رشد در غزه در پایان ۲۰۱۹ تقریبا صفردرصد بود اما به خاطر شیوع کرونا غزه بار دیگر نرخ رشد منفی که اقتصاد این باریکه طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شاهد آن بود را تجربه می‌کند.

العجله تاکید کرد: تاخیر در پرداخت حقوق کارمندان تشکیلات خودگردان،‌کسری حقوق کارمندان و عدم تغییر حقوق کارمندان دولتی در غزه و کاهش امتیازها همگی نشانگر آن است که اوضاع در آینده برای خانواده‌های فلسطینیان بدتر خواهد شد.

وزارت بهداشت نوار غزه پیشتر از ثبت ۷۰ مورد مبتلا به کووید۱۹ در نوار غزه خبر داده بود که ۴۱ نفر از آن بهبود یافته و ۲۸ نفر دیگر در قرنطینه به سر می‌برند و در حال درمان هستند.

کارشناسان پیشتر هشدار داده‌ بودند که گسترش ویروس کرونا می‌تواند برای نوار غزه که با کمبود امکانات درمانی و بهداشتی مواجه است، تبدیل به یک فاجعه شود.

[ad_2]

Source link