کودکان روستای قروچای در جشنواره استانی شفای کردستان درخشیدند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، فرماندار دهگلان عصر پنجشنبه در مراسم تجلیل از برگزیدگان رشته نقاشی جشنواره استانی شفا که در دبستان شهید حسین پناهی روستای قروچای برگزار شد، اظهار داشت: مشکلات و کمبودهای زیادی در زمینه سرانه فضای آموزشی در روستاهای این شهرستان وجود دارد.

فزاد شمس با اشاره به اینکه مقوله فرهنگی و آموزشی بسوی قهقرا می‌رود، اضافه کرد: اعتبارات اختصاص داده شده جوابگوی نیازهای فرهنگی و آموزشی بویژه در شهرستان‌های استان‌های کم برخورداری همچون کردستان نیست.

وی با بیان اینکه ایران کشور ثروتمند و دارای ظرفیت‌های فراوانی است، اضافه کرد: اگر از داشته‌های موجود با برنامه اصولی نهایت بهره برداری شود بی شک تحریم‌ها هم نخواهد توانست مانعی بر سر راه پیشرفت کشورمان شود.

فرماندار دهگلان یادآور شد: زمانی علم و دانش امکان گسترش در جامعه ای را دارد که مردمان آن فراغ فکری و رفاهی داشته باشند لذا همه باید برای بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی در کشور تلاش کنند.

شمس یادآور شد: در جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان، بهسازی وضعیت پنج مدرسه روستایی مصوب شد که یکی از آنها مدرسه شهید حسین پناهی قروچای است.

تامین کتاب مورد نیاز جام باشگاه‌ها و کانون مساجد روستای قروچای

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم در این مراسم اظهار داشت: جشنواره هنرهای خانگی «شفا» در راستای پویش «درخانه بمانیم» و «کرونا را شکست می‌دهیم» در سطح استان در رشته های مختلف برگزار شد.

عبیدالله رستمی اضافه کرد: بخش‌های این جشنواره شامل هنرهای نمایشی، سینما، هنرهای تجسمی، هنرهای دیجیتال، موسیقی، فرهنگ و معارف قرآنی و ادبیات بود.

وی افزود: در رشته نقاشی بخش هنرهای تجسمی از روستای قروچای آثار زیادی به این جشنواره ارسال شد و بحدی کیفیت آنها هم بالا بود که امکان انتخاب یک نفر برنده در آن نبود به همین دلیل تصمیم گرفته شد همه شرکت کنندگان  این بخش را به عنوان برنده اعلام کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه ایجاد کتابخانه در این روستا از وظایف اداره کل کتابخانه های عمومی استان است، گفت: کتاب مورد نیاز ۲ جام باشگاه کتابخوانی و کانون فرهنگی هنری مساجد روستای قروچای را تامین خواهیم کرد.

رستمی بر احصای نیاز و علاقمندی کودکان و نوجوانان روستا به موضوعات کتاب ها تاکید کرد و یادآور شد: ارتقای کانون های فرهنگی هنری مساجد و جام باشگاه های کتابخوانی منجر به افزایش دانش و فرهنگ در جامعه خواهد شد.  

ایجاد کتابخانه مطالبه مردم روستای قروچای است

امام جمعه روستای قروچای هم در این مراسم با اشاره به اینکه پذیرش مسوولیت امر خطیری است، گفت: در شرایط کنونی که فشار اقتصادی بر مردم زیاد است هر گونه خدمت رسانی به آنها به ویژه در روستاها اجر و پاداش بیشتری خواهد داشت.

ماموستا اسعد فاروقی اضافه کرد: هرچند سرانه مطالعه در جامعه ما بسیار پایین است ولی با توجه به اینکه در روستاها گرایش مردم به مطالعه بیشتر است می طلبد در روستای قروچای کتابخانه ای ایجاد شود.

مدیر دبستان شهید حسین پناهی روستای قروچای هم در این مراسم با اشاره به اینکه  ۱۶ سال است در این روستا مشغول به خدمت است، گفت: این مدرسه نیازهای زیادی دارد و یکی از آنها آسفالت شدن حیاطش است که ۲ فرماندار شهرستان دهگلان تغییر کردند و هنوز وعده بهسازی حیاط این مدرسه محقق نشده است.

فتح الله قوامی اضافه کرد: این مدرسه در مقطع ابتدایی پسران از پایه اول تا ششم ۱۶۶ نفر دانش آموز دارد و در آستانه سال تحصیلی جدید برای مقابله با ویروس کرونا تاکنون تجهیزات بهداشتی در اختیار این مدرسه قرار نگرفته است.  

روستای قروچای از توابع بخش مرکزی شهرستان دهگلان است که بیش از پنج هزار نفر جمعیت دارد و از امکانات و خدماتی هم چون آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت بهره مند است.

[ad_2]

Source link