کولر گازی پرتابل

 

کولر گازی پرتابل

کولر گازی قابل حمل یک کولر گازی جامع است که برای خنک سازی اتاق استفاده می شود. کلمه قابل حمل به معنی قابل حمل است و دلیل نامگذاری این کولرها این است که قابل حمل هستند و به دیوار یا سقف نمی چسبند.

بسیاری از مدل های این کولر حتی دارای چرخ هایی هستند که انتقال کولر را به اتاق های مختلف برای ما آسان می کند. کولرهای قابل حمل در مدل ها و اندازه های مختلف تولید و عرضه می شوند و شما باید با بررسی قدرت کولر گازی و در نظر گرفتن نیاز خود ، کولر مناسب اتاق خود را انتخاب کنید.

تفاوت بین کولرهای گازی قابل حمل و اسپلیت در این است که اسپلیت ها دارای دو واحد هستند ، یکی در خارج از خانه و دیگری در داخل خانه نصب شده است ، اما کولر گازی قابل حمل تمام قطعات داخل آن را دارد و دیگر یونیت خارجی ندارد.

کولرهای کوچک قابل حمل برای محیطهای کوچک مانند اتاق خواب ، کولرهای قابل حمل متوسط ​​برای اتاقهای بزرگتر مانند اتاق نشیمن یا اتاق خوابهای بزرگ مناسب هستند و کولرهای بزرگ قابل حمل برای محیطهای بزرگ مانند ادارات تجاری و اداری مناسب هستند. ، بانکها و سایر بخشها مناسب هستند.

برای اینکه بتوانید بهترین کولر گازی قابل حمل را برای مکان مورد نظر خود انتخاب کنید ، باید ویژگی های چندین مدل مختلف کولر گازی قابل حمل را بررسی کرده و سپس گزینه ای را انتخاب کنید که بتواند بهترین نیاز شما را برآورده کند.

 

نحوه عملکرد کولر گازی های پرتابل

اول از همه ، باید بدانید که نصب کولرهای گازی قابل حمل بسیار آسان است. کولر گازی را از کارتن خارج کنید ، آن را وصل کنید ، شیلنگ تهویه را وصل کرده و از خانه خارج کنید ، سپس کولر را روشن کنید.

هر کولر گازی قابل حمل این دو کار اصلی را انجام می دهد: خنک کننده فضا و حذف رطوبت از محیط. حال می خواهیم ببینیم که چگونه یک کولر گازی قابل حمل دمای محیط را کاهش داده و رطوبت را از هوای محیط خارج می کند.

تفاوت عمده ای بین اجزای اصلی آنها با سایر کولرها وجود دارد زیرا کولرهای قابل حمل رطوبت هوا را نیز جذب می کنند. علیرغم این تفاوتها ، نقش اصلی همه کولرهای گازی یک چیز است: آنها باید گرمای هوای محیط را جذب کرده و به خارج منتقل کنند.

 

هر کولر گازی پرتابل دارای سه قطعه مهم و کلیدی است :

·       مبرد برای خنک کردن هوا

·       کمپرسور برای متراکم کردن مبرد

·       فن برای جابه جا کردن هوا

 

انواع کولر گازی های پرتابل

کولر گازی های پرتابل دو نوع هستند : کولر‌گازی‌پرتابل تک لوله (single hose) و کولر‌گازی‌پرتابل دو لوله (double hose).

 

کولر گازی پرتابل تک لوله

کولر گازی های تک لوله رایج تر و پر طرفدار تر هستند، به علاوه نسبت به کولر گازی های پرتابل دو لوله ارزان تر نیز هستند. در کولر گازی های پرتابل تک لوله این لوله یا از طریق پنجره و یا با عبور از دیوار به بیرون راه پیدا می کند و وظیفه آن این است که گرمای هوا را به بیرون انتقال دهد.

با توجه به عملکرد این کولر گازی متوجه می شوید که فن فقط هوا را به داخل می کشد و قسمتی از آن را همراه با گرما به بیرون انتقال می دهد. این مسئله باعث می شود که به تدریج فشار هوای داخل اتاق کاهش پیدا کند. این کمبود فشار باید به گونه ای جبران شود.

همین امر باعث می شود که هوای اتاق های دیگر به طرف اتاقی که کولر گازی در داخل آن قرار گرفته است کشیده شود. توصیه ای که در رابطه با کولر گازی های پرتابل تک لوله به شما می شود این است که اجازه ندهید کولر به حجم زیادی از هوای گرم دسترسی داشته باشد. این یعنی زمانی که کولر‌گازی‌پرتابل را در داخل اتاق مورد نظر خود روشن می کنید در اتاق را ببندید.

 

کولر گازی پرتابل دو لوله

کولر گازی های پرتابل دو لوله کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، نصب آن ها سخت تر است و گران تر از نوع دیگر هستند. با این حال مزیت و برتری که نسبت به کولر‌گازی‌های پرتابل تک لوله دارند این است که میزان مصرف انرژی آن ها کمتر است و همچنین هوای تازه را جایگزین هوای گرم اتاق می کنند. یکی از لوله ها هوای تازه را از محیط بیرون خانه به داخل انتقال می دهد و لوله دیگر مانند لوله کولر‌گازی‌پرتابل تک لوله گرمای هوای اتاق را به بیرون منتقل می کند.

زمانی که یک لوله هوای تازه را جایگزین هوای بیرون رفته می کند دیگر کاهش فشار هوا را تجربه نخواهید کرد. این یعنی شرایط هوای داخل اتاق هنگام استفاده از کولر گازی های پرتابل دو لوله مناسب تر و مطلوب تر است. به دلیل کمتر بودن مصرف انرژی این کولرهای پرتابل شما هزینه کمتری بابت مصرف برق می پردازید و چون دو لوله عمل تهویه هوا را انجام می دهند اتاق شما زودتر خنک خواهد شد.

 

مزایای استفاده از کولر گازی های پرتابل

کولر گازی های پرتابل نسبت به سایر کولرهای گازی مزایای مختلفی دارند. مهم ترین مزیت کولر‌گازی‌های‌پرتابل قابل حمل بودن آن ها است به خصوص اگر پایه های آن ها چرخ دار باشد. شما به راحتی می توانید کولر گازی را از یک اتاق به اتاق دیگر انتقال دهید.

مزیت دیگر آن ها کم هزینه بودن آن ها است. این کولرها از بسیاری از کولر گازی های رایج دیگر ارزان تر هستند و هزینه نصب زیادی هم ندارند. اگر خودتان در کارهای فنی کمی مهارت داشته باشید می توانید حتی برای نصب آن هزینه ای نپردازید. از طرف دیگر به علت این که کولر‌گازی‌های پرتابل به خصوص پرتابل دو لوله کم مصرف هستند زمانی که قبض برق به دستتان می رسد بابت مصرف برق متحمل هزینه زیادی نمی شوید.

مزیت دیگر این کولرهای گازی نصب بسیار آسان آن ها است. همان طور که گفته شد برای نصب کولرهای گازی پرتابل به لوله کشی و سیم کشی برق احتیاج نخواهید داشت و فقط با نصب لوله تهویه و اتصال دستگاه به برق می توانید از فعالیت کولر گازی خود بهره مند شوید.

این کولرهای گازی برای افرادی که مستأجر هستند و دوست دارند که از کولرهای گازی برای خنک کردن خانه خود استفاده کنند بسیار مناسب است. به دلیل این که این کولرها قابل حمل هستند شما می توانید به راحتی آن ها را به محل سکونت جدید خود انتقال دهید. افرادی که دفاتر کاری و محل کسب و کار خود را مدام تغییر می دهند نیز بهتر است از این نوع سیستم سرمایشی استفاده کنند زیرا می توانند آن را به محل کار جدید خود ببرند و در آن جا از کار کردن کولر گازی خود لذت ببرند.

کولر گازی‌های‌پرتابل علاوه بر خنک کردن هوا وظیفه گرفتن رطوبت هوا را نیز برعهده دارند در نتیجه در مناطقی که علاوه بر گرم بودن شرجی نیز هستند می توان از آن ها استفاده کرد تا از میزان رطوبت موجود در هوا کاسته شود.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از کولر‌گازی‌های‌پرتابل جمع و جور بودن و جاگیر نبودن آن ها است. این کولر ها یونیت خارجی ندارند و همچنین روی دیوار شما فضایی را اشغال نمی کنند در نتیجه می توانید از فضا بهترین استفاده را کنید. به علاوه در داخل کولرگازی‌های‌پرتابل جدید محفظه ای برای تجمع آب ایجاد شده در کولر وجود دارد که هنگامی که پر می شود به شما هشدار می دهد تا آن را تخلیه کنید. در این صورت برای جمع آوری آب به لوله تخلیه یا سطل نیز احتیاج نخواهید داشت.

معایب استفاده از کولر گازی های پرتابل

همان طور که گفته شد کولرگازی‌های‌پرتابل همه قطعات مهم از جمله کمپرسور را در داخل خود جای داده اند بنابراین بسیار سنگین هستند و جا به جا کردن آن ها کار بسیار آسانی نیست. اگر این کولرها چرخ داشته باشند این مسئله حرکت دادن آن ها را آسان می کند اما اگر چرخ نداشته باشند یا سایز آن ها بزرگ باشد تکان دادن آن ها کار دشواری خواهد بود.

کولر گازی های پرتابل پر سر و صدا هستند زیرا کمپرسور را در خود جای داده اند. در سایر کولرگازی ها کمپرسور در بیرون از خانه قرار دارد و در نتیجه صدای زیادی در خانه شنیده نمی شود. البته برخی از تولید کنندگان با عایق بندی بدنه کولر‌گازی‌پرتابل مقداری از صدای آن را کم کرده اند.

محدود بودن فضایی که کولر‌گازی‌پرتابل خنک می کند هم یکی دیگر از معایب آن است. فضایی که یک کولرگازی پرتابل می تواند خنک کند کمتر از فضایی از که کولر گازی های دیواری خنک می کنند، به خصوص اگر کولرگازی تک لوله باشد و بخواهید که در اتاق مورد نظر را ببندید.

درست است که نصب کولر‌های‌گازی پرتابل راحت است اما اگر به درستی نصب نشود و در جای مناسبی قرار نگیرد هم بازدهی کمی خواهد داشت و هم ممکن است بعدها برای شما مشکلاتی را به وجود آورد.

 

فروشگاه تاسیسات دات کام مدت هاست که در زمینه ی تجهیزات تهویه مطبوع فعالیت دارد. این فروشگاه در این مدت توانسته اعتماد و رضایت بسیاری از مشتریان و مخاطبان خود را جلب نماید. شما برای خرید انواع تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان می توانید از وب سایت مجموعه اقدام به سفارش دستگاه مورد نظر خود کنید.