گسترش قلمرو کرونا و اختلال در فعالیت‌های معدنی جهان

[ad_1]

بررسی اخبار معادن در سطح جهان گویای آن است که فعالیت‌های معدنی در دنیا همچنان تحت تاثیر تحولات مرتبط با ویروس کرونا قرار دارد و یکی از شاخص‌ها در این ارتباط محدودیت حمل ونقل جاده‌ای است.

آمارهای ایران نشان می‌دهد که در افق ۱۴۰۴ در صنایع معدنی در بخش حمل ونقل ریلی و جاده ای به رشد سالانه ۷.۳ درصدی نیاز است و در توسعه خطوط ریلی با افزایش ۱۸ درصدی به صورت سالانه در حمل بار توسط خطوط ریلی اعلام نیاز شده است.

واقعیت اینکه در حوزه جاده ای نیز نیاز به رشد سالانه ۱۷ درصدی خطوط حمل و نقل برای حمل زنجیره سنگ آهن تا فولاد نیاز است.

افق استخراج مواد معدنی در سال ۱۴۰۴ حدود ۷۰۰ میلیون تن است که در سال های اخیر حدود ۴۰۰ میلیون تن استخراج شده که هفت درصد این رقم با ریل و ۹۳ درصد بیش از ۳۰۰ میلیون تن بوسیله جاده جابه جا شده است.

انتظار بخش معدن کشور این است که سهم هفت درصدی حمل مواد معدنی در افق ۱۴۰۴ باید به ۳۰درصد معادل ۲۰۰ میلیون تن و سهم جاده ای به ۷۰ درصد معادل ۵۰۰ میلیون تن برسد.  

امروزه کرونا فعالیت نیروی انسانی در همه بخش ها را دستخوش تغییر قرار داده بگونه‌ای که «دورکاری» به عنوان فرهنگ رایج درآمده و این امر در کاهش راندمان عملکرد بخش های مختلف نقش داشته و در بخش معادن نیز ملموس است، ضمن اینکه نزدیک به چهارصد معادن در سطح جهان تحت تاثیر این بیماری تعطیل شده‌اند.

موضوعی که در بخش معدن مورد توجه قرار دارد، اینکه کرونا دامنه فعالیت خاصی ندارد، از معادن طلا گرفته، تا مس، نقره و اورانیوم نیز تحت تاثیر آن قرار دارند و از آفریقای جنوبی خبر رسیده که معادن این کشور بعد از دوره قرنطینه با ظرفیت ۵۰ درصدی فعالیت دارند.

کارشناسان اقتصادی در حوزه معدن براین باورند که تعطیلی نزدیک به ۴۰۰ معدن در سطح جهان براثر کرونا، می‌تواند عاملی برای افت تقاضا و پیامد تعادل عرضه و تقاضا شود.

همچنین تعطیلی معادن موجب تراز قیمت مواد اولیه (کامودیتی‌ها) می شود و کمک مناسبی در بازارهای مربوطه خواهد شد.

متخصصان گمانه زنی کردند که تداوم شرایط بهره‌برداری از معادن ، موجب افت تولید طلا به میزان یک درصد، مس ۲.۲ درصد، روی یک درصد و سنگ آهن ۰.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ شود.

واقعیت اینکه افت استخراج مواد معدنی تاکنون به شکل محدود ظهور و بروز پیاده کرده در سطح جهان، اما تداوم بحران کرونا می تواند روند افت تولید را تداوم بخشد.

گزارش های بین المللی حاکی از تعطیلی ۴۹ معدن در کشور آفریقای جنوبی دارد که به عنوان صدرنشین این موضوع در دنبا معرفی شده و پس از ان آمریکا با ۳۸ معدن قرار دارد و این امر دغدغه اشتغال معدنکاران را نیز به دنبال دارد.  

[ad_2]

Source link