گفت‌وگوی وزیران دفاع آمریکا و چین در باره تایوان

[ad_1]

به گزارش ایرنا از رویترز، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در تماس تلفنی با “وی فونگخه” همتای چینی خود در مورد فعالیت بی‌ثبات کننده پکن در نزدیک تایوان و دریای جنوبی چین ابراز نگرانی کرد. 

این گفت‌وگوی تلفنی در حالی صورت گرفت که در یک سال گذشته روابط میان آمریکا و چین با تنش‌هایی از جمله مسائل هنگ کنگ، شرکت هوآوی، شیوع ویروس کرونا و فعالیت‌های دریایی در دریای جنوبی چین همراه بوده است. 

جاناتان هافمن سخنگوی پنتاگون در این باره گفت: تماس تلفنی وزیران دفاع آمریکا و چین یک ساعت و نیم به طول انجامید و اسپر در این تماس در مورد پایبندی چین بر قوانین، قواعد و هنجارهای بین المللی به گفت‌وگو پرداخت.  

وزارت دفاع آمریکا همچنین در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد که هر دو طرف در مورد توسعه سیستم‌های لازم برای ارتباطات بحران و کاهش ریسک توافق کردند. 

 اسپر پیش از این گفته بود که امیدوار است به منظور بهبود کانال‌های “ارتباطات بحران” تا پایان سال از چین بازدید کند و به سایر مسائل مورد علاقه متقابل بپردازد. 

رویترز در ادامه به نقل از خبرگزاری شینهوآ نوشت: «وی فونگخه» وزیر دفاع چین نیز در این تماس از طرف آمریکایی خواست که جلوی سخنان و اعمال نادرست را بگیرند، مدیریت و کنترل خطرات دریایی را بهبود بخشند و از انجام اقدامات خطرناک که ممکن است اوضاع را تشدید کند، جلوگیری و صلح و ثبات منطقه‌ای را حفظ کنند. 

روابط آمریکا و چین در موضوعات مختلف نظیر تجارت، وضعیت هنگ‌کنگ، دریای جنوبی چین و حضور شرکت‌های چینی در بازار جهانی ارتباطات نسل پنجم به شدت دچار تنش شده است. 

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳. ۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است. 

 

[ad_2]

Source link