گیلان این هفته شاهد وزش بادگرم، رگبار و رعد و برق است

[ad_1]

شبنم هادی نژاد عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:نقشه های هواشناسی نشان دهنده استقرار سامانه کم فشار تا پایان هفته در منطقه است؛  بنابراین وزش باد گرم بعضی نقاط شدید بویژه روز چهارشنبه  و در  ارتفاعات و دامنه ها  با شدت  بیشتری در استان پیش بینی می شود؛ ضمن آنکه توامان طی این مدت؛  رگبار و  رعد و برق نیز به تناوب و گاهی نیز پدیده مه مورد انتظار است.

وی  با بیان اینکه هفته ای بهاری را در حال  گذران هستیم ، تصریح کرد: پدیده های مختلف جوی در این هفته در استان قابل رویت  است.

وی اظهار کرد: بر این اساس آسمان استان برای روز یکشنبه قسمتی ابری تا ابری ، پاره ای نقاط مه ، وزش باد جنوبی ( گرم بویژه  ارتفاعات و دامنه ها، گاهی شدید)،  رگبار باران و احتمال رعد و برق ( پاره ای نقاط موقتی شدید) و روز دوشنبه صاف تا قسمتی ابری ، گاهی افزایش ابر، افزایش نسبی دما و وزش باد گرم گاهی شدید بویژه در ارتفاعات و دامنه هاپیش بینی می شود.

هادی نژاد به کشاورزان توصیه کرد  درصورت داشتن خزانه ؛ نسبت به هوادهی و جلوگیری از افزایش دما در آن مراقبت کنند ؛ ضمن آنکه احتمال اصابت صاعقه نیز طی این مدت وجود دارد بنابراین طی مدت وقوع رگبار و صاعقه از زمین های شالیزاری شان خارج شوند و در معرض  رعدو برق قرار نگیرند.

  وی اضافه کرد: همچنین کشاورزان در صورت وقوع رعد و برق  از قرار گرفتن زیر درختان پرهیز کنند و  در مکانهای امن همچون زیر سقف بناها پناه بگیرند.

 وی به بیشترین و کمترین دمای  استان طی شبانه روز گذشته اشاره و بیان کرد: منجیل با ۳۱ درجه سانتی گراد بالای صفر بیشترین  و دیلمان و جیرنده با ۹ درجه بالای صفر کمترین دمای استان را طی ۲۴ ساعت گذشته تجربه کرده اند.

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان گفت:  دمای رشت نیز بین ۱۴ تا ۲۱ درجه سانتی گراد بالای صفر طی شبانه روز گذشته در نوسان بوده است.

[ad_2]

Source link