یک فرمانده جنگ با داعش رییس ستاد کل ارتش عراق شد

[ad_1]

وزیر دفاع عراق امروز شنبه به خبرگزاری رسمی عراق (اینا) گفته است که سپهبد ستاد عبدالامیر یارالله به عنوان رییس جدید ستاد کل ارتش عراق برگزیده شده است.

«جمعه عناد» افزود که با توجه به انتصاب سپهبد ستاد «عثمان الغانمی» به وزارت کشور، سپهبد ستاد یارالله جایگزین او در ریاست ستاد کل ارتش عراق شده است.

وی ادامه داد، در همین راستا سپهبد ستاد «عبدالامیر الشمری» به عنوان معاون فرماندهی عملیات مشترک نظامی برگزیده شده است.

وی خاطر نشان ساخت که نخست وزیر به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق طی امروز و فردا (دوشنبه) به طور رسمی این تغییر و تحول های جدید نظامی را در وزارت دفاع عراق اعلام می کند.

عبدالامیر یارالله که پیش از این مسئولیت فرماندهی عملیات مشترک عراق را نیز بر عهده داشته، یکی از فرماندهان ارشد نظامی عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ به شمار می رود و جزو فرماندهان محبوب نظامی عراق است که رابطه خوبی با الحشد الشعبی دارد.

عبدالامیر الشمری نیز پیش از این فرمانده عملیات امنیت بغداد را برعهده داشت که در جریان اعتراضات اجتماعی، «حیدر العبادی» نخست وزیر وقت در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ (۲۸ اسفند ۹۴) او را از این سمت کنار گذاشت.

طبق گزارش های رسانه ای، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دست به تغییر و تحول تازه در چند پست مهم در وزارت دفاع زده است.

طبق این گزارش، عبدالامیر یارالله به عنوان رییس کل ستاد ارتش، عبدالامیر الشمری معاون فرماندهی عملیات مشترک نظامی، سپهبد «عبدالامیر الزیدی» معاون رییس کل ستاد ارتش در امور عملیات نظامی و سپهبد «باسم الطائی» به عنوان معاون رییس کل ستاد ارتش در امور ادارای برگزیده شده اند.

در همین چارچوب، سپهبد «علی الاعرجی» به عنوان دبیر کل وزارت دفاع، سپهبد «عماد الزهیری» به عنوان بازرس نظامی در وزارت دفاع و سرلشکر «علی الماجدی» به عنوان فرمانده جدید عملیات امنیت سامراء انتخاب شده اند.

مصطفی الکاظمی به دور از هیاهوی رسانه ‌ای و جنجال سیاسی، در هفته های اخیر تغییرات گسترده‌ای در صفوف نظامیان عراق ایجاد کرده است.

تغییر فرمانده نیروهای زمینی ارتش و فرماندهی عملیات بغداد در طول دو روز اخیر و بازگرداندن فرمانده نیروهای سازمان مبارزه به تروریسم به خدمت و ارتقا سمت او به رییس سازمان مبارزه با تروریسم از جمله این تغییرات بوده است.

الکاظمی طی حکمی در ۱۸ ماه می (۲۹ اردیبهشت ماه ۹۹)  سرلشکر ستاد «قاسم المحمدی» را به عنوان فرمانده جدید نیروهای زمینی ارتش عراق برگزید.

این پست پیش از آن در اختیار سپهبد ستاد «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع فعلی در دولت الکاظمی بود که به دلیل انتصاب جمعه عناد به وزارت دفاع، نخست‌وزیر عراق، المحمدی را جایگزین او کرده است.

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همچنین در ۱۹ ماه می (۳۰ اردیبهشت ماه ۹۹) طی حکمی جداگانه سپهبد ستاد «قیس المحمداوی» را به عنوان فرمانده جدید عملیات امنیت بغداد برگزیده است.

الکاظمی همچنین در همان آغاز کار دولت خود به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، سرلشکر «عبدالکریم خلف» را که سمت سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح را در دولت عبدالمهدی برعهده داشت، برکنار و سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی مشترک را جایگزین او کرد.

الکاظمی در همین راستا «تحسین الخفاجی» سخنگوی سابق وزارت دفاع را به عنوان جانشین سرتیپ رسول، به سمت سخنگوی فرماندهی مشترک نظامی عراق ارتقا داده است.

دولت الکاظمی در اولین دستورات خود، سپهبد ستاد «عبدالوهاب الساعدی» را به خدمت برگرداند و سمت او را از فرماندهی نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم به ریاست این سازمان ارتقا داد و در عوض سپهبد ستاد ««طالب شغاتی» رییس سابق این تشکیلات نظامی را بازنشسته  کرد.

تاکنون اغلب تغییر و تحول هایی که الکاظمی به آن در صفوف نظامی انجام داده متعلق به وزارت دفاع است و کمتر وزارت کشور را دچار تغییر و تحول کرده است.

از مهمترین تغییرات در وزارت کشور عراق تاکنون، انتقال یکی از فرماندهان ارشد دفاع به سمت وزارت کشور بوده است.

الکاظمی در کابینه جدید خود سپهبد ستاد عثمان الغانمی رییس ستاد ارتش را که از فرماندهان ارشد دفاعی به شمار می‌رود، به سمت وزارت کشور برگزیده است.

برخی منابع خبری از احتمال تغییر «فالح الفیاض» رییس سازمان «الحشد الشعبی» توسط الکاظمی خبر داده‌اند، اما هنوز نه فرماندهی نیروهای مسلح و نه این سازمان این اخبار را به طور قطع و یقین تایید نکرده‌اند.

[ad_2]

Source link