یک هزار و ۱۳۸ تن کلزا در استان مرکزی خریداری شد

[ad_1]

« حسین هاشمی » روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: خرید تضمینی محصول دانه‌های روغنی کلزا از ابتدای خردادماه توسط هشت مرکز شبکه تعاون روستایی استان مرکزی آغاز و روند خرید تضمینی این محصول تا پایان فصل برداشت ادامه دارد.

وی ادامه داد: خرید تضمینی کلزا توسط شبکه تعاونی روستایی استان مرکزی با هدف حمایت از کشاورزان، جلوگیری از فعالیت دلالان، واسطه گران و ایجاد تعادل در نظام تولید انجام می‌شود.

رئیس اداره بازرگانی تعاون روستایی استان مرکزی خاطرنشان کرد: محصول کلزا کشاورزان در سال جاری با میانگین قیمت هر کیلوگرم ۴۶ هزار و ۶۰۲ ریال با ۲ درصد ناخالصی و ۱۰ درصد رطوبت خریداری و در انبارهای این شرکت ذخیره سازی و به کارخانجات روغن کشی تحویل می شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: مرکز خرید اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی آفتاب اراک، آزادی و دیزآباد کمیجان، اتحادیه‌های تعاون روستایی ساوه، خمین، محلات و شازند از آمادگی لازم برای خرید تضمینی محصول کلزای کشاورزان استان برخوردار هستند.

۲ هزار و ۲۰۰ شرکت تعاونی فعال در استان مرکزی وجود دارد که ۲۰ هزار و ۱۲۶ نفر در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند.
استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان  بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

استان مرکزی با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره‌ بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

[ad_2]

Source link