۳۱۰ سازه آبخیزداری مانع سیل‌های مخرب در نهبندان شد

[ad_1]

محمدحسین کدخدازاده روز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: در سال‌های اخیر ۳۱۰ سازه آبخیزداری با ظرفیت ذخیره‌سازی۱۳ میلیون مترمکعب سیلاب در این شهرستان اجرا شده است.

وی بیان کرد: با توجه به سیل‌خیز بودن مناطق زیادی از نهبندان، عملیات آبخیزداری که در سال‌های گذشته در حوزه‌های آبخیز این شهرستان احداث شده مانع بزرگی برای وقوع سیل‌های مخرب در ۲ سال گذشته بوده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان اظهار داشت: عملیات آبخیزداری در قالب اقدامات مکانیکی شامل احداث بندهای خاکی، سنگی- ملاتی، سنگی-گابیونی، انجام شده است.

وی اضافه کرد: این اقدامات در چندین  حوزه آبخیز اصلی شامل حوزه‌های آبخیز شهری نِه، گرم تمام ده، شاهکوه، بیچند، سنجی سریخان، دهک و سایر اجرایی شده است.

کدخدازاده تصریح کرد: این مکان‌ها از لحاظ مشرف بودن به شهرستان و سیل‌خیزی از حساسیت و اهمیت خاصی برخوردار هستند که تاکنون نقش بسزایی در کنترل سیل و رسوب ایفا کرده‌اند.

وی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسای بهار ۹۸ و ابتدای سال جاری یادآور شد: سازه‌های آبخیزداری احداث شده توانستند با کنترل سیلاب‌ها، از وارد شدن خسارات احتمالی به مناطق پایین دست جلوگیری کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان در ارتباط با دیگر کارکردهای اقدامات آبخیزداری گفت: اقدامات آبخیزداری عاملی مؤثر و کارآمد برای نگهداشت آب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی به شمار می‌آید که رونق اقتصادی و کشاورزی  را به همراه داشته است.

 وی اضافه کرد: این سازه‌ها زمینه را برای پایداری محیط طبیعی و توسعه پایدار فراهم می‌کند.

کدخدازاده بر تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح شهرستان نهبندان تأکید کرد و افزود: با توجه به شرایط حساس و تغییرات اقلیمی و بارش‌های یکباره و همچنین خطرات سیلاب که چندین بار در این شهرستان به وقوع پیوسته است، تداوم اجرای پروژه‌های آبخیزداری ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

وی اظهار داشت: در این خصوص و برای تحقق این مهم اعتبارات صندوق توسعه ملی به کمک آمده و در ۲ سال گذشته شاهد اقدامات خوب و مؤثری در اجرای پروژه‌های آبخیزداری هستیم.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نهبندان بیان کرد: این سازه‌ها تاثیرات بسیار شگرفی در آبدهی قنوات مناطق اجرای پروژه‌ها داشته است.

وی با توجه به اجرای سیاست‌های سازمان جنگل‌ها مبنی براینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری فقط در حوزه‌های دارای مطالعات تفضیلی امکانپذیر است اضافه کرد: نظر به اینکه حوزه‌های مطالعاتی در سطح شهرستان کم است توجه مسولان استانی و شهرستانی مبنی بر گذاشتن اعتبارات برای مطالعات حوزه‌ها امری ضروری به شمار می‌آید.

استان خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب مرکز استان است.

[ad_2]

Source link