۴۷۱ بیمارستان از کمک‌های تشکل‌های مردم نهاد برخوردار شدند

[ad_1]

محمد نصیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا درباره اقدامات سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر در خصوص پیشگیری از کرونا در سراسر کشور از ابتدای شیوع این بیماری تا روز دوم تیر ۹۹ گفت: با تایید شیوع کرونا در کشور از اوایل اسفند ۹۸ جمعیت هلال احمر ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا را تشکیل داد و این ستاد وظایف و مسئولیت هر یک از سازمانها و معاونت های مختلف جمعیت هلال احمر را مشخص کرد.

وی ادامه داد: در اجرا و برگزاری این طرح تاکنون یک هزار خانه داوطلب هلال احمر با مشارکت ۷۲ هزار و ۶۹۴ داوطلب به میزان یک میلیون و ۱۵۴ هزار نفر ساعت مشارکت داشتند.

سخنگوی جمعیت هلال احمر توضیح داد: در این میان سازمان داوطلبان نیز بنا به وظیفه ذاتی خود مسئولیت جذب، هدایت و توزیع کمک های مردمی را بر عهده گرفت و با تشکیل ستاد کرونا در این سازمان برنامه و فعالیت خود را در این خصوص مشخص کرد که یکی از این وظایف و برنامه ها سازماندهی توان تشکل های مردم نهاد به عنوان داوطلبان حقوقی و همکاران درجه ۲ جمعیت هلال احمر بود که مایل به فعالیت در خصوص پیشگیری و مبارزه با کرونا بودند.

نصیری اضافه کرد: از این رو در این خصوص ۴۶ مجوز برای تشکل های متقاضی صادر شد که تعدادی از تشکل های مردم نهاد نیز چون قصد جمع آوری کمک و اعلام شماره حساب به صورت عمومی را نداشتند، بدون صدور مجوز جمع آوری کمک با سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر همکاری کردند.

وی از تجمیع مبلغ ۳۲۰ میلیارد ریال کمک نقدی مردمی در حساب های هلال‌احمر و ساماندهی و هدایت کمک‌های غیرنقدی مردمی به ارزش ۸۳۱ میلیارد ریال درمورد پیشگیری از کرونا از زمان شیوع این ویروس تا دوم تیر ۹۹ در کشور خبر داد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر با اشاره به تهیه و توزیع ۲۴۲ هزار پک و بسته بهداشتی اهدایی مردمی میان اقشار آسیب پذیر افزود: از زمان شیوع این ویروس منحوس در کشور تا کنون ۲۰۱ هزار بسته، سبد حمایتی و معیشتی اهدایی مردم میان خانوارهای متاثر از کرونا تهیه و توزیع شد و با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۵۰۰ هزار پک و بسته بهداشتی از محل مشارکت های نقدی مردمی تهیه و میان بیماران خاص توزیع شد.

نصیری درباره فعالیت کارگاه های تولید ماسک در سراسر کشور، گفت: ۹۵۹ کارگاه تولید ماسک و لباس سرهمی بیمارستان توسط داوطلبان خانه‌های هلال برپا و موفق به تولید یک میلیون و ۸۲۵ هزار عدد ماسک، ۱۴۸ هزار جفت دستکش و ۸۱ هزار لباس سرهمی شد.

وی درباره فعالیت های تبلیغاتی و آگاه سازی هموطنان برای مشارکت در امور خیریه، گفت: ارسال سه میلیون و ۵۵۳ هزار پیامک و تهیه و توزیع ۶۴۴ هزار بروشور برای آگاه سازی داوطلبان و عموم مردم برای شرکت در پروژه ها و برنامه های جمعیت هلال احمر از دیگر اقدامات سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از زمان شیوع کرونا بوده است.

سخنگوی جمعیت هلال احمر با تاکید بر فعالیت داوطلبان هلال احمر برای ضدعفونی و گندزدایی از معابر، مکان های عمومی خیابان ها و وسایل نقلیه شخص و عمومی، ضد عفونی و گندزدایی، بیان کرد: ضدعفونی و گندزدایی از ۱۷ هزار و ۲۲۰ معبر و خیابان به مسافت ۹۲ هزار کیلومتر، وسایل شخصی و عمومی شامل ۵۲ هزار واحد اتوبوس، تاکسی و سواری، چهار هزار و ۵۵۰ واگن قطار شهری و بین شهری، اماکن عمومی شامل ۱۰۱ گرمخانه، ۴۴ زندان،  ۳ هزار و ۷۸۰ مسجد، یک هزار و ۱۲۰ همراه سرا، و ۵۳ هزار مورد سایر اماکن توسط ۵ میلیون و ۳۶۲ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده و ۲۴ هزار لیتر الکل اهدایی مردمی انجام شد.

به گفته نصیری، با توجه به کمبود ذخیره خون در کشور در جهت ترغیب و تشویق داوطلبان به اهدای خون اقدام شد و در این زمینه ۲۱ هزار واحد خون توسط داوطلبان هلال احمر اهدا شد.

سخنگوی جمعیت هلال احمر افزود: پوشش تعداد یک هزار و ۴۱۶ منطقه حاشیه نشین و کم برخوردار برای اجرای پروژه های داوطلبانه و طرح‌های پیشگیری از کرونا تحت پوشش سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از دیگر اقدامات این سازمان در خصوص پیشگیری از کرونا بوده است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز دوشنبه(دوم تیر ۹۹)  درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس گفته بود: تاکنون ۲۰۷ هزار و ۵۲۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۱۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۹ هزار و ۷۴۲ نفر رسید.

وی افزوده بود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۷۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۳۱۹ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور ۲۰۷ هزار و ۵۲۵ رسید که خوشبختانه تا کنون ۱۶۶ هزار و ۴۲۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرده بود: همچنین ۲۸۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند، تاکنون یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۴۲۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده و استانهای خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز و استانهای فارس و کرمان در آستانه وضعیت هشدار قرار دارند و در طول ۲۴ ساعت گذشته، هشت استان کشور هیچ موردی از فوت ناشی از کووید۱۹ نداشتند و در چهار استان فقط یک مورد فوت بیمار کووید۱۹ ثبت شده است.

[ad_2]

Source link